Oxford doktora tezi: Hz. Muhammed’in Hz. Ayşe ile 9 yaşında evlendiği iddiası doğru değil

Oxford doktora tezi: Hz. Muhammed’in Hz. Ayşe ile 9 yaşında evlendiği iddiası doğru değil

Oxford’da araştırma yapan hadis uzmanı akademisyen Joshua Little, doktora tezini Hz. Muhammed’in (asm) Hz. Ayşe ile 9 yaşındayken evlendiği iddiası ve hadisi üzerine yazdı

Joshua Little, doktora tezi kapsamındaki araştırmalarını profesör Christopher Melchert gözetiminde yaptı. Little’ın doktora araştırmalarına göre, Hz. Muhammed’in Hz. Ayşe ile 9 yaşındayken evlendiğine ilişkin hadis gerçek değil.

Hadisin kaynağı Medine doğumlu Hişham ibn Urwah. Urwah sonradan Irak’a yerleşen bir Sünni hadis aktarıcısı. Little’ın yaptığı belge incelemelerine göre, hadisin kaynağı Hişham ibn Urwah politik ve mezhepsel nedenlerle Hz. Ayşe’nin çocuk yaşta Hz. Muhammed’le (asm) evlendirildiği iddiasını ileri sürmüş.

Little’a göre Irak’taki Sünniler, böylece Hz. Ayşe’nin de Hz. Ali gibi çocuk yaştan beri Hz. Muhammed’in evinde yetiştiği üzerinden Hz. Ayşe’nin Hz. Ali ile olan mücadelesini temellendirmek, meşruiyetini güçlendirmek istedi.

Little, Hz. Ayşe’nin 9 yaşındayken Hz. Muhammed ile evlendirildiğine dair bir bilginin erken İslam kaynaklarında olmadığını belirtiyor.

Little, doktora tezi konusu olarak Hz. Ayşe hakkındaki hadisi, çocuk evliliği hakkında Müslümanlara yönelik önyargıları ve haksız eleştirileri geçersiz kılmak için seçtiğini açıklıyor.

serbestiyet

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum