Otomotiv ihracatına 'parite' darbesi

Otomotiv ihracatına 'parite' darbesi

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, sektörün 10 aylık dönemdeki parite kaybının 2,5 milyar dolara ulaştığını söyledi.

A+A-

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, sektörün 10 aylık dönemdeki parite kaybının 2,5 milyar dolara ulaştığını söyledi.

 Sabuncu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yılın ocak-ekim döneminde 18 milyar 628 milyon 420 bin dolar olan sektör ihracatının, bu yılın aynı sürecinde yüzde 6,6'lık düşüşle 17 milyar 399 milyon 497 bin dolara gerilediğini belirtti.
 
Avrupa Birliği (AB) pazarının, Avrupa Merkez Bankasının parasal genişleme teşviki ve talebi destekleme yönündeki tutumu sayesinde büyümeye devam ettiğini anımsatan Sabuncu, buna rağmen avro-dolar paritesindeki gerileme yüzünden dolar cinsinden ihracatta ciddi kayıplar yaşandığına dikkati çekti.
 
Sabuncu, ihracatın adet ve ağırlık bazında düşmediğini, tersine arttığını vurgulayarak, "Aslında adet bazında da ağırlık bazında da ihracatımız artmaktadır ancak dolar cinsinden ihracatımızda parite kaynaklı kayıplar nedeniyle bunun yansımalarını göremedik" değerlendirmesinde bulundu.
 
10 aylık parite kaybı 2,5 milyar dolar
 
Sabuncu, sektör ihracatındaki parite kaynaklı kaybın, birçok sektörün yıllık ihracat rakamlarına ulaştığını vurgulayarak, şöyle devam etti:
 
"10 aylık parite kaybımız 2,5 milyar doları ulaştı. Son iki ayda parite kaybı, geride kalan aylara göre daha düşük olacaktır. Yine de 2015 yılında parite kaynaklı ihracat kaybımızın 3 milyar dolara yaklaşmasını bekliyoruz. Bu, pek çok sektörün yıllık ihracatını aşan çok büyük bir kayıptır. Söz konusu ihracat kaybı yaşanmasa yılı 24 milyar dolar civarında bir ihracat rakamı ile kapatabilirdik."
 
"Yıl sonu için öngörümüz 21 milyar dolar"
 
Ekimde ise iş günü sayısının geçen yılın aynı ayına göre fazla olması ve kur etkisinin nispeten azalmasının, ihracat artışında etkili olduğunu ifade eden Sabuncu, şunları kaydetti:
 
"Geçen ay otomotiv ihracat rakamı aylık bazda bu yıl ilk kez 2 milyar doların üzerine çıkmıştır. Mal grupları bazında özellikle ticari araçlarda yüksek oranlı artışlar görülürken, AB ülkelerine yönelik ihracat, yüzde 21 artmıştır. Kalan iki ayda paritenin geçen yıla göre biraz daha dengelenmesiyle otomotiv ihracat rakamlarının toparlanmaya devam etmesini bekliyoruz. Yine de 2015'i geçen yılın biraz altında bir ihracat rakamı ile kapatacağız. Bizim yıl sonu için öngörümüz 21 milyar dolar civarındadır."
 
(AA)
 
 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.