Otomobilde ÖTV zammı cep yakıyor!

Otomobilde ÖTV zammı cep yakıyor!

Aşırı tüketimin önüne geçmek için taksit sınırlamasına giden ekonomi yönetimi ÖTV oranlarını artırdı.

A+A-

Yeni düzenlemeyle otomobil fiyatları yüzde 10 yükselecek. Alkol ve sigaraya da yüzde 15'e varan zam gelecek.

Son zamla birlikte ÖTV ödemeleri 3 yıldır üst üste kademeli olarak artmış oldu. ÖTV'ye gelen yüzde 15'lik zam sigara alkol ve otomobili de kapsıyor.

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü otomotive son 3 yıldır 4 koldan darbe vuruluyor. Otomobilde ÖTV oranları 2011 yılından bu yana her yıl yükselirken, Avrupa'nın üretim üssü olan hafif ticari araçlara ise hem vergi hem de K2 belgesi yükü getirildi. Hafif ticari araçta K2 belgesinin fiyatı 3 kat yükseldi.

Bununla da kalınmayarak hem oto kredilerinde taksit sınırlaması ve peşinat uygulaması, hem de oto finans şirketlerine aralıktan itibaren zorunlu karşılık şartı getirildi. Krediler taksit 48 ayla sınırlandırıldı, yüzde 30-50 peşinat getirildi.

Günlük hayatımızda vergi sisteminden yoğun bir şekilde etkilenen alanların başında otomotiv sektörü geliyor. Yıllardır üretiminden, alım-satım işlemlerine, sunulan tamamlayıcı mal ve hizmetlerden günlük hayatta kullanımına kadar otomotiv sektörü pek çok başlık itibariyle vergi sisteminin başrolünü kimseye kaptırmıyor. Bir otomobil aldığınızda vergi olarak KDV ve üzerine ÖTV ödedikten sonra bir de her yıl 2 kez MTV ödüyorsunuz.

Bununla da kalmıyor aldığınız akaryakıt içinde benzer vergileri ödüyorsunuz. Yani Türkiye'nin toplam vergi kaleminin neredeyse 3'te 2'si otomotiv ve akaryakıttan toplanıyor.

Hürriyet

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.