Otogazda, ÖTV'siz LPG vurgunu

Otogazda, ÖTV'siz LPG vurgunu

Maliye, halen LPG otogazda ton başına bin 578 TL Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) alıyor.

A+A-

Rekabet gücünü artırmak için kozmetikte kullanılan LPG’den ÖTV alınmıyor. Ancak vergisiz LPG, yeni vurgun kapısı oldu. Kozmetikte LPG tüketimi son dört yılda 12 bin tondan 72 bin tona çıktı. Sektör kaynakları, ÖTV’siz LPG’nin son dönemde bazı istasyonlarda otogaz olarak satılmaya başlandığı uyarısı yaptı. EPDK, satışları yakın takibe aldı.

LPG’de yeni vurgun yöntemi, ‘ÖTV’siz satışlar oldu. Kozmetik sektöründe (spreylerde) itici gaz olarak kullanılan LPG tüketiminde, son yıllarda patlama yaşanıyor. 2010’da 12 bin ton olan tüketim, geçen yıl 72 bin tona çıktı. Sektör kaynakları, aerosol üretiminde kullanılan ve ÖTV’siz (Özel Tüketim Vergisi) alınan LPG’nin son dönemde bazı istasyonlarda otogaz olarak satılmaya başlandığı uyarısı yaptı. Aynı kaynaklara göre kozmetik sanayiinde  kullanılan LPG’den ÖTV alınmıyor. Ancak istasyonlarda otogaz olarak satılan LPG’den ton başına yaklaşık bin 600 lira Özel Tüketim Vergisi söz konusu. Bazı fırsatçılar, bu yüksek vergi farkını vurguna dönüştürüyor. Aynı kaynaklar, satışlardaki anormal artış üzerine EPDK ve Maliye’nin ÖTV’siz LPG satışlarını yakın takibe aldığı bilgisini verdi.

Bilindiği gibi kozmetik sektöründe deodorant, köpük, tıraş kremi ve spreylerde kullanılan aerosol itici gazlar sınıfında yer alıyor. Uçan balonlarda da kullanılan aerosol, ilk olarak böcek ilaçlarını püskürtmek için geliştirildi. Aerosol, renksiz ve kokusuz itici gaz özelliğe sahip.

Maliye Bakanlığı, Şubat 2010’da kozmetik sektöründe (spreylerde) itici gaz olarak kullanılan aerosol (LPG)Özel Tüketim Vergisi’ni sıfırladı. Nedeni sektörün Çin ve Hindistan ile rekabetinin önünü açmak. Aerosolun ithalatında üreticilerine yönelik LPG satışlarının ÖTV’den muaf tutulmasıyla birlikte tüketim, her yıl katlanarak artmaya başladı. 2010 yılında 12 bin ton olan tüketim, 2011 yılında 32,8 bin tona, 2012 yılında 49,4 bin tona ulaştı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) son yaptığı çalışmaya göre tüketim, 2013 yılında rekor kırarak 72 bin tona çıktı. 

EPDK TAKİBE ALDI

EPDK, ÖTV’siz LPG satışlarının anormal miktarda artması üzerine, konuyu yakın takibe aldı. Sektör kaynaklarından alınan bilgiye göre, tüketim son derece dikkat çekici biçimde yükseliyor. Olayın hem enerji hem Maliye boyutu var. EPDK, denetimlerini bu satışlara yoğunlaştırdı. Nedeni, kozmetik sektöründe kullanılmak üzere satın alınan ÖTV’siz LPG ile otogaz arasında yaklaşık bin 600 TL’lik fark var. Sektör kaynakları konuya açıklık getirdi: Kozmetik-aeresol üretimi için vergisiz alınan LPG, bazı suistimalciler tarafından sprey yerine otogaz olarak pompada satılıyor. Vergi farkından milyonlarca liralık vurgun yapılıyor. Maliye’nin piyasada satılan bu üründen ton başına bin 600 TL vergi kaybı söz konusu.

LPG’de vergi oranları

Maliye Bakanlığı, 2010’da aerosol üretiminde LPG ÖTV’sini sıfırladı. Buna karşılık 2010, 2011 ve 2012 yıllarında (Eylül 2012’ye kadar) tüpgazda ton başına ÖTV tutarı bin 210 lira, otogazda bin 278 lira olarak belirlendi. 22 Eylül’de yapılan güncelleme sonrasında tüpgazda ÖTV sabit kalırken otogazda bin 578 liraya çıktı. Halen, otogazda bu tutar üzerinden vergi tahsilatı yapılıyor.

Zaman

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.