1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Otoban beleşçileri
Otoban beleşçileri

Otoban beleşçileri

2013 yılında otoyol ve köprülerden 9.2 milyon araç ücretsiz geçti.

A+A-

Umut Erdem'in haberi:

OTOYOL ve köprülerde 2013’de ‘Hızlı Geçiş Sistemi’yle (HGS) yapılan 139 milyon geçişin, 9 milyon 200 bini ücret ödemeden gerçekleşti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, “Kullanıcı mağduriyetinin tespit edildiği durumlarda gerekli düzeltmeler yapılmaktadır” dedi.

GEÇTİĞİMİZ yıl ‘Hızlı Geçiş Sistemi’yle (HGS) yapılan 139 milyon geçişin 9.2 milyon adedi kaçak gerçekleşti. CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’ün HGS sistemi ile ilgili soru önergesini yanıtlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, “HGS Sistemi 17 Eylül 2012’de otoyol ve Boğaz Köprüleri’nde işletmeye açılmış olup, günümüz itibari ile 3 milyon 700 bin ön ödemeli ve 1 milyon 900 bin banka satışlı olmak üzere toplam 5 milyon 600 bin HGS abonesi ücret toplama istasyonlarından geçiş yapmaktadır. 2013 yılında HGS sistemiyle 139 milyon geçişin 9 milyon 200 bini ücret ödemeden gerçekleşti” dedi.

DÜZELTMELER YAPILIYOR

İhlalli geçişlere yapılan itirazlarla ilgili olarak da konuşan Lütfi Elvan, şunları söyledi: “HGS sistemi, otoyollar ve/veya köprülerde seyreden taşıtların, ödeme noktalarında durmadan geçmelerini, geçiş ücretlerini kart veya pasif RFID etiketleri üzerinden ödemelerini sağlamaktadır. Karayolları Genel Müdürlüğünce ihlal anında çekilen resimler ile araçlar mukayese edilmekte ve kullanıcı mağduriyetinin tespit edildiği durumlarda gerekli düzeltmeler yapılmaktadır. OGS-HGS Ücret Toplama Sistemleri günün teknolojik gelişmeleri göz önüne alınarak yazılım ve donanımsal olarak geliştirilmeye devam etmektedir.”

YEDİ GÜN SINIRI

Hiç HGS etiketi olmayan araçlar ile HGS etiketi olduğu halde geçiş ücretini karşılayacak kadar yeterli bakiyesi olmayan araçların, geçişleri esnasında cezalı işlem uygulaması başlatıldığını anlatan Elvan, “Bu tür geçişlerden itibaren, yedi gün içerisinde HGS ürününü aldığı veya HGS ürününe geçiş ücretini karşılayacak tutarda para yüklendiği takdirde, geçiş ücreti normal olarak değerlendirilmekte, cezalı işlem tebligatı yapılmamaktadır. HGS etiketinin bakiyesi yetersiz olduğunda bakiyesinin yetersiz olduğunu ve yedi gün içerisinde yükleme yaptığı takdirde cezai işlem uygulanmayacağı hususu ayrıca kullanıcıların cep telefonuna mesajla da iletilmektedir” dedi.

Hürriyet

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.