1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. ÖSYM'den üniversite adaylarına tercih robotu uyarısı
ÖSYM'den üniversite adaylarına tercih robotu uyarısı

ÖSYM'den üniversite adaylarına tercih robotu uyarısı

ÖSYM, 2014-ÖSYS tercihleri için "tercih robotu" adında tercih destek hizmeti verdiğini iddia eden internet sitelerinin, kimlik numaraları ve ÖSYM şifrelerini aldıkları adayların güvenliğini tehdit edeceği uyarısında bulundu.

A+A-
ÖSYM Başkanlığı, 2014 -ÖSYS tercihleri için "tercih robotu" adı altında tercih destek hizmeti verdiğini iddia eden bazı internet sitelerinin, TC kimlik numaraları veÖSYM şifrelerini aldıkları adayların güvenlik ve gizliliğini tehdit edecek girişimlerde bulunabilecekleri uyarısında bulundu. 
 
ÖSYM Başkanlığından, ÖSYS tercihi yapacak adaylara tercih desteği verdiği ifade edilen bazı internet sitelerine ilişkin açıklama yapıldı. 
 
2014 -ÖSYS tercih seçiminde "tercih robotu" adı altında tercih destek hizmeti verdiğini iddia eden bazı internet sitelerinin, adayların TC kimlik numaraları veÖSYM şifrelerini almak suretiyle güvenlik ve gizliliğini tehdit edecek girişimlerde bulunabilecekleri uyarısında bulunuldu.
 
Açıklamada, "Adayların bu sitelerde yaptıkları paylaşımlar,  tüm kimlik bilgilerinin bu türden sitelerin eline geçmesine izin vermekte ve her türlü potansiyel kötü kullanıma imkan sağlamaktadır" denildi.
 
Açıklamada, üniversite adaylarına tercihlerini belirlerken ÖSYM'nin resmi internet sitesini kullanmaları önerilerek, şunlar kaydedildi:
 
"Adayların tercihlerinde, 2014-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu (http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2014/OSYS/Tercih/2014-OSYSKONTKILAVUZU07072014.pdf) ve tercih desteği için de ÖSYM’nin resmi internet sitesi olan https://rehberlik.osym.gov.tr/GenelArama.aspx hizmetini kullanmaları önerilmektedir.
 
Adayların kendilerine özel, kişisel bilgi niteliğindeki TC kimlik numaralarını hiç kimseyle paylaşılmaması gereken ÖSYM aday işlemleri şifresini bu tarz siteler ile kesinlikle paylaşmaması gerektiği, bundan doğacak mağduriyetlere adayın kendisinin katlanmak zorunda kalacağı, adaylara ve Kamuoyuna önemle duyurulur."
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.