ÖSYM'den KPSS Önlisans öncesi önemli açıklama!

ÖSYM'den KPSS Önlisans öncesi önemli açıklama!

16 Ekim’de ÖSYM’nin yapacağı KPSS önlisans sınavı için kurumdan önemli bir açıklama geldi.

A+A-

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nden 16 Ekim 2016 tarihinde yapılacak olan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) önlisans sınavı hakkında önemli bir açıklama geldi. Sınav zamanında adayların Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanında olması gereken T.C kimlik numarası yazılması zorunludur. Adayların nüfuz cüzdanın yazılmayan kimliklerden ötürü sınava alınmayacaktır. Bu sıkıntılar yaşanmaması için sınav günü, 16 Ekim Pazar, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce İl/İlçe Nüfus Müdürlükleri sabah 07-10.15 arası açık olacaktır. T.C kimlik numarası olmayan adaylar sınav günü nüfus müdürlüklerine giderek, kimlik belgelerini değiştirebilir. Sadece T.C kimlik numarası yazılmasından ziyade, kimlikte “soğuk damga, fotoğraf yoksa” sınav kurallarından ötürü sınava alınmayacaktır. Adayın nüfus cüzdanındaki eksiklikten ötürü, nüfus cüzdanı fotokopisi ile sınava girmesi kesinlikle yasaktır. Bu durumların yaşanmaması için şu açıklamayı yaptı

“Nüfus cüzdanı talep eden aday ile MERNİS veri tabanındaki kişi kaydı ve ÖSYS Aday İşlemleri Sisteminde başvuru bilgileri bulunan adayın kimlik bilgilerinin ve fotoğrafın karşılaştırılması sonucunda bilgilerin bire bir tutması, fotoğrafın aynı kişiye ait olduğunun tespiti ve müdürlük personeli tarafından sorulacak sorulara olumlu cevap verilmesi hâlinde ilgiliye nüfus cüzdanı tanzim edilecektir. Adayın, Aday İşlemleri Sisteminde yer alan başvuru bilgilerinin bir dökümü de Nüfus Cüzdanı Talep Belgesine eklenerek ilgilinin dosyasında saklanacaktır.

Bu amaçla Nüfus Müdürlüğü'ne giden adayın yanında, 2016-KPSS Ön Lisans/Ortaöğretim Sınava Giriş Belgesi ile 2 fotoğrafının olması işlemlerin daha kolay ve hızlı olmasını sağlayacaktır.

2016-KPSS Ön Lisans/Ortaöğretim adaylarına önemle duyurulur.“

CNN Türk

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.