Osmanlı dönemi pulları görücüye çıktı

Osmanlı dönemi pulları görücüye çıktı

Bursa'da, Osman Gazi'yi Anma ve Fetih Şenlikleri çerçevesinde ‘Osmanlı Dönemi Posta Pulları Sergisi' açıldı.

A+A-

Osmangazi Belediyesi ve PTT'nin işbirliğiyle organize edilen ‘Osmanlı Dönemi Posta Pulları Sergisi' Ördekli Kültür Merkezi'nde görücüye çıktı. Bir hafta boyunca vatandaşlara açık olacak sergide, Erdoğan Şen'in 34, Hasan Olcay'ın 6, Hakan Yılmaz'ın 4, Turgay Arıcıoğlu'nun 4 panoda pulları sergilendi.

Pullarla ilgili bilgiler veren Erdoğan Şen, “1862 yılının sonlarında Sultan Abdulaziz'in 4 tane tuğrasını taşıyan pullar basıldı. Bundan önce mühür dönemi vardı. 1840 yılında posta teşkilatı kuruldu. Her ilde mühürler kullanıldı. 1869 yılından sonra ise pullar kullanılmaya başladı. Osmanlı'da 900'e yakın pul kullanıldı. Türkiye'de ise cumhuriyet dönemi ile birlikte 10 bine yakın pul kullanıldı” dedi.

Fetih şenlikleri programları kapsamında bu dönem farklı faaliyetler yaptıklarını açıklayan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Bu dönem Osmanlı dönemi pulları sergisi açıyoruz. Osmanlı'da ilk pul basımının başladığı dönemden bugüne kadar kullanılan pullar sergileniyor. Bu konuda PTT ekiplerine ve pulları toplayanlara teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Serginin kurdelesini Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, AK Parti Bursa Milletvekili Önder Matlı ve protokol mensupları kesti. Serginin açılışının ardından Çelebi Mehmet ve Dönemi'ni anlatan sempozyum yapıldı.

Haber7

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.