OSB’lerde hedef 2 milyon kişiye iş

OSB’lerde hedef 2 milyon kişiye iş

OSB’lerdeki 47 bin 996 sanayi parselinde üretime geçildi ve yaklaşık 1 milyon 530 bin kişiye istihdam sağlandı.

A+A-

Bakan Fikri Işık boş parsellerin tahsisinin yapılması ve üretimin başlamasıyla birlikte, OSB’lerdeki bu sayının 2 milyon 200 bin kişiye ulaşmasını beklediklerini söyledi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, organize sanayi bölgelerindeki (OSB) 47 bin 996 sanayi parselinde üretime geçildiğini ve yaklaşık 1 milyon 530 bin kişiye istihdam sağlandığını belirterek, “OSB'lerdeki boş parsellerin tahsisinin yapılması ve üretimin başlamasıyla birlikte, bu sayının 2 milyon 200 bin kişiye ulaşmasını bekliyoruz” dedi. Işık, yaptığı açıklamada, OSB altyapı yatırımları, bölge müdürlüğü hizmet binası ve sanayi siteleri altyapı inşaatlarının tamamı ile sanayi sitelerinin üstyapı inşaatının yüzde 70'ine kadar olan kısmının bakanlık tarafından krediyle desteklendiğini söyledi.

BEDELSİZ ARSA TAHSİSİ

OSB'lerdeki parsellerin tamamen veya kısmen bedelsiz tahsisleriyle ilgili 2011 yılında başlanan uygulamanın, Bakanlar Kurulu kararıyla 12 Nisan'dan itibaren geçerli olmak üzere 2 yıl daha uzatıldığını hatırlatan Işık, süre uzatımıyla yatırımcılar için OSB'lerdeki parsellerin cazip hale getirilerek üretim, gelir ve istihdamı arttırmayı amaçladıklarını dile getirdi.

283 OSB KURULDU

Işık, 2014 itibarıyla 157 OSB projesinin yol, içme suyu, kanalizasyon ve atıksu arıtma tesisleri gibi altyapı inşaatlarının bakanlık tarafından krediyle desteklenerek sanayicinin hizmetine sunulduğunu ve kuruluş işlemleri tamamlanan 283 OSB bulunduğunu bildirdi. Bu yıl içinde kurulan OSB'lerin üretime geçmesiyle yaklaşık 60 bin kişi daha istihdam edilebilecek

HEDEF 2 MİLYON KİŞİYE İŞ

Bugün itibariyle OSB'lerde 47 bin 996 sanayi parselinde üretime geçildiğini ve yaklaşık 1 milyon 530 bin kişiye istihdam imkanı sağlandığını belirten Işık, “OSB'lerdeki boş parsellerin tahsisinin yapılması ve üretimin başlamasıyla birlikte, bu sayının 2 milyon 200 bin kişiye ulaşmasını bekliyoruz” ifadesini kullandı.

1-Bakanlığın 2015 yılı yatırım programı

90 Organize Sanayi Bölgesi projesi yer alıyor.
Yıl sonuna kadar 11 OSB projesinin daha tamamlanmasının hedefleniyor.

2-2015'te kurulması onaylanan OSB'ler

Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas OSB, Çorum Osmancık OSB, Sakarya Kaynarca Doğu Marmara Makine İmalatçıları İhtisas OSB, Bursa-Yenice Islah OSB, Kahramanmaraş Tekstil İhtisas OSB, Yalova Kompozit ve 

Yeni Şafak 

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.