'Oruçluyken diş fırçalamaya gerek yok'

'Oruçluyken diş fırçalamaya gerek yok'

Ramazan ayı başlarken, ağız ve diş sağlığı da gündeme gelen önemli konular arasındaki yerini alıyor.Peki, Oruca zarar vermeden dişler fırçalanabilir mi?

Diyanet İşleri Başkanlığı, diş macunu ve suyun boğaza kaçmadığı sürece diş fırçalamanın orucu bozmadığına yönelik resmi açıklama getirirken, diş hekimleri de diş temizliğinin iftar ve sahurdan sonra yapılmasının günlük ağız ve diş sağlığı açısından yeterli olacağına dikkat çekiyor.

Ramazan ayı başlarken, ağız ve diş sağlığı da gündeme gelen önemli konular arasındaki yerini alıyor. Konu dini boyutu ve ağız ve diş sağlığı uzmanların görüşleri açısından değerlendirildiğinde farklı görüşler ortaya çıkıyor. Kimi ağız ve diş sağlığı uzmanları oruç sırasında dişlerin fırçalanmamasının diş çürüklerine yol açabileceği uyarısında bulunurken; kimi uzmanlar da iftar ve sahur sonrası fırçalamanın ağız ve diş temizliği azısından yeterli olacağı görüşünde. Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açıkladığı diş macunu ve suyun boğaza kaçmadığı sürece diş fırçalamanın orucu bozmadığına yönelik resmi açıklaması, konunun daha da farklı bir boyut almasına neden oldu.

Diş çürükleri ve diş eti hastalıklarının dişlerin kaybına neden olduğunu belirten uzmanlar bunu önlemek için diş macunu ile birlikte dişleri fırçalamanın önemine vurgu yapıyor. Diş macunu ve su olmadan dişlerin fırçalanmasının diş çürükleri ve diş eti hastalıklarının dişlerin kaybına neden olabileceği belirtiliyor. Diş çürükleri ile oruç tutulmasını birbiriyle ilintilendirmenin doğru olmayacağı da ifade ediliyor.

İftar ve sahurdan sonra diş temizliği yeterli

Diyanet İşleri'nin yaptığı diş fırçalamakla oruç bozulmaz. Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması hâlinde oruç bozulur ve kazası gerekir. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişlerin imsaktan önce ve iftardan sonra fırçalanması uygun olur” yaklaşımı, diş hekimlerince doğru bulunıyor ve diş temizliğinin iftar ve sahurdan sonra yapılmasının günlük ağız ve diş bakımı açısından yeterli olacağı belirtiliyor.

Gıda artığı yoksa diş çürüğü oluşmaz

Oruç sırasında yeme içme söz konusu olmadığı için diş çürüğünün oluşmayacağına vurgu yapan diş hekimleri, oruç tutan vatandaşların zorunlu olmadıkça oruç sırasında dişlerini fırçalamasına gerek olmadığını söylüyor. Ayrıca dişeti üzerinde de masaj uygulamalarının yapılmasının ve diş fırçasının nüfus edemediği diş araları için de diş ipiyle temizlik yapılmasının yararlı olacağına işaret ediyor. 

Ağız kokusuna karşı antiseptik gargara

Ramazan ayı boyunca tutulan oruç sırasında ağız kokusu oluştuğunu da  kaydeden uzmanlar, antiseptik gargara ile ağız kokusunun önüne geçilebileceğini söylüyor ve sahurdan 5-6 saat sonra mideden ve bağırsaklardan kaynaklanan mikropların, bu bölgeleri etkileyip ve kötü ağız kokusuna neden olduklarını belirtiyor. Bunu önlemek için yutmamak şartıyla ağızda gargara yapılabilir. Yapılan araştırmalar, bu gargaranın ağız kokusuna karşı 5 saat kadar etkili olduğunu da gösteriyor.

Akşam

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.