Oruç, stres, kaygı ve depresyonu azaltıyor

Oruç, stres, kaygı ve depresyonu azaltıyor

Bilinen herhangi bir sağlık problemi olmayan, ruh ve beden sağlığı açısından risk grubunda olmayan 73 sağlıklı ve gönüllü birey...

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

Dr. Özgür Erdem, hastaları üzerinde yaptığı bir çalışmada orucun insanların ruh sağlığını nasıl etkilediğini araştırdı.

Ramazan orucunun insan psikolojisi üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla gönüllü kişiler arasında yapılan çalışma Diyarbakır Kayapınar Peyas aile sağlığı merkezinde kayıtlı olan ve 2017 yılı Ramazan ayında oruç tutmayı planladığını beyan eden sağlıklı gönüllülerden oluştu. 

Anket formu 2017 yılı yazında Ramazan ayından bir hafta önce ve Ramazanın en son haftasında aynı sağlıklı gönüllü gruba uygulandı. 

Bilinen herhangi bir sağlık problemi olmayan, ruh ve beden sağlığı açısından risk grubunda olmayan 73 sağlıklı ve gönüllü birey istatistiksel değerlendirmeye dahil edildi. 

Depresyon, anksiyete ve stres düzeyi; Ramazan orucu öncesi ve Ramazan orucunun sonunda alınan toplam puanlar karşılaştırıldığında depresyon (p=0,001), anksiyete (p=0,01) ve stres (p=0,002) puanları Ramazan
orucunun sonunda, Ramazan orucu öncesine göre düşük olarak bulundu. DAS skalasına göre Ramazanın sonunda anksiyete (p<0,05) sıklığı Ramazan öncesine göre düşük bulundu.

Sonuçları değerlendiren Erdem, "Mevcut çalışma sonuçları, Ramazan ayında oruç tutmanın, stres, kaygı ve depresyon düzeylerini azaltmada etkili olduğunu göstermiştir" dedi.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.