Oruç farz mıdır? Oruç ibadetinin önemi nedir?

Oruç farz mıdır? Oruç ibadetinin önemi nedir?

11 Ayın Sultanı Ramazan geliyor. 16 Mayıs'ta başlayacak Ramazan öncesi Oruç Farz mıdır? ve Orucun önemi nedir? gibi sorular soruluyor. Vatandaşlar heyecanla Ramazan'ı karşılamaya hazırlanıyor.

A+A-

15 Mayıs'ta arefenin ardından 16 Mayıs Çarşamba günü Şehr-i Ramazan hayatımızı yeniden şenlendirmeye gelecek. Oruç, İbadet, Dua ve Kur'an-ı Kerim ayı olan Ramazan'da 30 gün boyunca Müslümanlar oruç ibadetlerini idrak edecekler.

Sabah İmsak Vaktinden, Akşam İftar Vaktine kadar yiyip-içmemek, dilini, gözlerini, ellerini ve tüm vücudunu haramdan uzak tutmak oruç ibadetidir. Ayrıca oruçlu iken yapılan ibadetler kat kat sevapla mükafatlandırılır. Bunun dışında Sünnet olan Teravih Namazları da Ramazan'ın bir başka güzel yanıdır.

Peki Oruç farz bir ibadet midir? Oruç'un hükmü nedir? Oruç ibadetinin önemi nedir? Orucun önemi ve anlamı da haberimizde...

Oruç Farz bir ibadet midir?

Oruç ikiye ayrılmaktadır. İlki Hicri Takvim'de bulunan ve üç aylar ismi verilen önemli 3 ayın sonuncusu olan Ramazan Ayı'nda tutulan oruç, ikincisi ise Nafile olan oruç ibadetidir.

Nafile oruçlar isminde de bulunduğu üzere Nafile ibadetlerdir. Bazı önemli günleri idrak etmek veya Allah'ın rızasını kazanıp, nafile ibadet ile sevap kazanmak isteyenler tutabilir. Fakat farz değildir.

11 Ayın Sultanı Ramazan Ayı'nda tutulan oruçlar ise farzdır. Bu Farz oruçlar 30 günlük bir dönemi kapsar. Tutulamadığı halde kaza edilmesi gerekmektedir.

Oruç'un farz olduğu Kur'an-ı Kerim'de şu şekilde belirtilir;

"Oruç sayılı günlerdedir. Sizden her kim o günlerde hasta veya yolcu olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde oruç tutar. Oruç tutamayanlara fidye gerekir. Fidye bir fakiri doyuracak miktardır. Her kim de, kendi hayrına olarak fidye miktarını artırırsa bu, kendisi hakkında elbette daha hayırlıdır. Bununla beraber, eğer işin gerçeğini bilirseniz, oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır."

"O sayılı günler, ramazan ayıdır. O ramazan ayı ki insanlığa bir rehber olan, onları doğru yola götüren ve hakkı batıldan ayıran en açık ve parlak delilleri ihtiva eden Kur’ân o ayda indirildi. Artık sizden kim Ramazan ayının hilâlini görürse, o gün oruç tutsun. Hasta veya yolcu olan, tutamadığı günler sayısınca, başka günlerde oruç tutar. Allah sizin hakkınızda kolaylık ister, zorluk istemez. Oruç günlerini tamamlamanızı, size doğru yolu gösterdiğinden ötürü Allah’ı tazim etmenizi ister. Şükredesiniz diye bu kolaylığı gösterir." (Bakara, 2/184-185)

Velhasıl Ramazan Ayı orucunun hükmü 'Farz'dır.

Orucun önemi nedir?

Oruç ibadetinin önemi ve anlamı ayet ve hadislerde belirtilmiştir.

Oruç kadim bir ibadettir. Yüce Allah, gönderdiği tüm dinlerde orucu farz kılmıştır. Fakat diğer semavi dinlerin kitapları tahrip edildiği için gayr-i Müslim kitap ehilleri bunu uygulamamaktadır.

Oruç Allah'ın rızasını kazanma yolunda en önemli ibadetlerden biridir. Allah'a olan bağlılığı, Müslümanlığa olan sadakati ifade eden Oruç, ayrıca Mü'min kimsenin sabrını sınadığı ve Haramlardan sakındığı bir ibadet olması hasebiyle Namaz ile birlikte dinin önemli göstergelerindendir.

Orucun önemine değinen ayetlerden biri şöyledir;

Bakara Suresi 185; Ramazan ayı ki; insanları doğru yola ileten, apaçık ve ayırt edici olan Kuran onda indirilmiştir. öyleyse sizden kim bu aya tanık olursa, onda oruç tutsun. Hasta ya da yolculukta olanlar tutamadığı gün sayısınca diğer günlerde. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. Bu, sayıyı tamamlamanız, sizi doğru yola ilettiğinden dolayı Allah’ı yüceltmeniz içindir. Umulur ki şükredersiniz.

Oruç ile ilgili Peygamber Efendimiz (s.a.v)'in bir hadisi de şu şekildedir;

İbni Ömer radıyallahu anhümâ’dan rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

“İslâm beş temel üzerine bina kılınmıştır: Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Resulü olduğuna şahitlik etmek. Namazı dosdoğru kılmak, zekâtı hakkıyla vermek, Allah’ın evi Kâbe’yi haccetmek ve Ramazan orucunu tutmak.” (Buhârî, Îmân 1, 2, Tefsîru sûre(2) 30; Müslim, Îmân 19-22)

Risalehaber.com

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum