Örtülü kadınların kıblesi bellidir, Anıtkabir'de işleri olmazdı!

Örtülü kadınların kıblesi bellidir, Anıtkabir'de işleri olmazdı!

D. Mehmet Doğan: "Atatürk 17 “kadın”ı Meclis’e soktu. Nasıl peki? Başını açarak! Kıyafetini tepeden tırnağa değiştirerek!

Risale Haber-Haber Merkezi

Yazar D. Mehmet Doğan, son zamanlarda başörtülüler arasında yaygınlaşan Atatürkçülük ve Anıtkabir sevgisini eleştirdi.

Örtülü kadınların kıblesi bellidir, Anıtkabir'e işleri olmazdı!

Karar'daki yazısında, bir zamanlar örtülülerin Anıtkabir’e alınmadığını hatırlatan Doğan, "Bu şeklen de olsa dindarlara karşı bir tavırdı. Hem oradaki muhafız alayı askerleri mâni olurdu, hem de kökten Atatürkçüler müdahale ederdi; onların Anıtkabir resminde kirlilik meydana getireceği düşünülürdü. Zaten gerçek örtülü kadınların orada işi olmazdı! Kıblesi belli idi onların. O günler iyi günlermiş! Demek bazıları için dâva sırf Anıtkabir’e girmek davasıymış! Girin Anıtkabir’e!  (Bu noktada “Girin cennete!” hitabı mevzubahis değil nasıl olsa!)" dedi.

“O zaman seçme seçilme mi vardı ki kadınlar seçildi?”

Hafta sonunda örtülü kadınların kurumsal olarak Anıtkabir’de olduğunu belirten Doğan, "Cehaletin hâkimiyet alanı habire genişliyor. Kural belli: Değiştiremezsen, değişirsin! Tam zıddına inkılab edersin de farkına varmazsın. Sakız şu: “Atatürk kadınlara seçme ve seçilme hakkı verdi!” Bunun ilk ve tek cevabı da şudur: “O zaman seçme seçilme mi vardı ki kadınlar seçildi?” şeklinde yazdı.

Atatürk kadını Meclis'e soktu ama başını açarak!

Doğan, yazısını şöyle sürdürdü:

"Atatürk şahsî seçme hakkını 1934’te bazı kadınlardan yana kullandı. 17 “kadın” Meclis’e alındı. Nasıl girecekleri ne yapıp ne yapmayacakları de belli olacak şekilde.

Bunlar için de bir “Satı kadın” var… Ankara’nın bir köyünden, Kazan’dan. Muhtar. “Muhtar” ne demek? Bre kademsizler, söyleyin bakalım! “Seçilmiş” demek. Demek ki o zaman Ankara’nın bir köyünde seçilmiş bir kadın zaten varmış.

Onu Meclis’e soktular. Nasıl peki? Başını açarak! Kıyafetini tepeden tırnağa değiştirerek! Satı kadın resmini bulun bakın: Kravatı bilem var; bu kıyafetin erkek kılığından hiç farkı yok! Değiştirme burada bitmedi: Adını bile kaybetti Satı kadın. Oldu “Bayan Hatı”!

Kadınların 4 Aralığı “Satı kadına kimliğini iade günü” olarak hatırlaması gerekir. “Benim kıyafetime dokunma!” “Tesettürüme karışma!” “İsmim şerefimdir, değiştirme” diye sokaklara dökülmesi gerekir?

Yazının tamamı için tıklayınız

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
4 Yorum