Orta Afrikalı kabul edilmeyi istiyoruz

Orta Afrikalı kabul edilmeyi istiyoruz

Eski Orta Afrika Kurtarıcıları Hareketi üyesi Muhammed, ülkenin bölünmesinin saçmalık olduğunu belirterek "Haklarımızın tanınmasını ve Orta Afrikalı kabul edilmeyi istiyoruz" dedi.

A+A-

Orta Afrika Cumhuriyeti'nde RDOT kampında toplanan Seleka grubu üyeleri, diğer Orta Afrikalılarla aynı hak ve görevlere sahip vatandaşlar olarak ekonomik ve sosyal dokuya yeniden dahil edilmeleri koşuluyla silah bırakmaya hazır olduklarını açıkladılar.

General İsa İsaka, eski Devlet Başkanı Michel Djotodia iktidardan gittiğinden beri liderlerinin bulunmadığını ve savunacak birşeylerinin kalmadığını belirtti.

İsaka, "Silah bırakmaya ve silahsızlandırma sürecine girmeye hazırız. Ancak önce Bangui'deki kamplara yerleştirilmek istiyoruz. Burada sağdan ve soldan ateş altındayız, hareket edemiyoruz. Halk ve siyasiler şiddeti bize yüklüyor" dedi.

Kolongo mahallesinde Seleka'nın yerleştiğine yönelik iddialar ve şiddetli protestolarla ilgili olarak İsaka, Seleka'nın Bangui'nin 6. bölgesindeki eski Kolongo jandarma okuluna yerleşme projesini yalanladı ve bazı üyelerin halkın güvenliği için bu bölgeye gelmiş olduğunu ve oraya dönme niyetlerinin bulunmadığını vurguladı.

İsaka, silahsızlandırma programının kişileri isyana iten sebepleri de ortadan kaldıracağını ifade ederek, diğer Orta Afrikalılarla aynı hak ve görevlere sahip vatandaşlar olarak ekonomik ve sosyal dokuya yeniden dahil edilmek istediklerini belirtti.

Öte yandan İsaka, Sangaris operasyonuna katılan Fransız askerlerinin davranışlarında düzelme olduğunu da kaydetti. İsaka, "Başta bize düşman gibi davranıyorlardı. Bugün diyalog kuruldu" dedi.

Eski Devlet Başkanı François Bozize'nin desteklediği eski Orta Afrika Kurtarıcıları Hareketi üyesi General Harun Muhammed de, ülkenin bölünmesinin saçmalık olduğu değerlendirmesinde bulundu.

Muhammed, "Haklarımızın tanınmasını ve Orta Afrikalı olarak kabul edilmeyi istiyoruz" dedi.

Başkent Bangui'nin merkezine birkaç kilometre uzaklıktaki bu eski askeri kampta yaklaşık 2 bin eski Seleka üyesi, silahsızlandırma, terhis ve rehabilitasyon programının hayata geçmesini bekliyor.

2 bin Seleka üyesi ve 100 kadar sivil, Afrika ülkeleri öncülüğündeki barış gücü MISCA tarafından ihtiyaçlarının giderilmesine muhtaç durumda. Ancak kamptakiler 2 haftayı aşkın süredir yardım alamadıklarını belirtiyor.

Bu durum, bazılarının, hayatları pahasına, komşu PK12 mahallesinde alışveriş için kamp dışına çıkmasına yol açıyor.

26 Şubat'ta 2 Seleka üyesi bu mahalle yakınında Hıristiyan Anti-balakalar tarafından öldürülmüştü.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.