Orman yangınlarına müdahale süresi kısaldı

Orman yangınlarına müdahale süresi kısaldı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yürüttükleri çalışmalar ve yeni ekipmanlarla orman yangınlarına müdahale süresini kısalttıklarını belirtti.

A+A-

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, orman yangınları ile mücadelede son 80 yılın en başarılı senesini geride bıraktıklarını, geçen yıl yangın başına zarar gören alanın 1,5 hektara gerilediğini bildirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, orman yangınlarına karşı 2 bin 300 kara aracı, 34 hava aracı ve 19 bin personelle mücadele ettiklerini ifade ederek, ormanların 776 kuleden 24 saat gözetlendiğini ve 97 gözetleme kulesinde 194 kamera kullanıldığını belirtti.

Eroğlu, yürüttükleri çalışmalar ve yeni ekipmanlarla orman yangınlarına müdahale süresini kısalttıklarını belirterek, “Ülke genelinde orman yangınlarına müdahale süresi 2003 yılında 40 dakikaydı. Yaptığımız çalışmalar neticesinde bu süreyi kademeli olarak düşürdük ve 2015 yılı itibarıyla 15 dakikaya indirdik” bilgisini verdi.

“Dünyanın en ileri teknolojilerinden birini kurduk”

Yangınlarla mücadele için dünyanın en ileri teknolojilerinden birini kurdukları aktaran Eroğlu şunları kaydetti:

“Ankara’daki yangın harekat merkezinden herhangi bir yerdeki yangını kontrol edebilecek hatta yangına doğru giden helikopterin hızını ve olay yerine ne zaman ulaşacağını Ankara’dan görebilecek bir teknolojiye sahibiz. 2005-2014 yılları arasında ortalama 2 bin 149 yangın meydana geldi ve bu yangınlarda ortalama 8 bin 863 hektar alan zarar gördü. Yani yangın başına 4,12 hektar alan zarar gördü. 2015 yılında ise 2 bin 150 orman yangınında 3 bin 219 hektar alan zarar gördü ve yangın başına zarar gören alan 1,5 hektara düştü. Bu rakamlara baktığımızda ve daha önceki senelerle kıyaslama yaptığımızda orman yangınları ile mücadelede yangın başına zarar gören alan anlamında son 80 yılın en başarılı senesini geride bırakmış oluyoruz.”

“Ülke ormanlarının yüzde 60’ı yangına çok hassas”

Eroğlu, Türkiye'nin dünyada orman varlığını artıran nadir ülkelerden biri olmasına rağmen ormanların yüzde 60’ının yangına çok hassas olduğuna dikkat çekerek, “Akdeniz’in en büyük ve modern tesisi olarak Antalya’da inşa ettiğimiz Uluslararası Orman Yangınları Eğitim Merkezi’nde (UOYEM) sürekli eğitim veriliyor. Orman yangınları ile mücadelede uluslararası işbirliğine verdiğimiz önemin bir göstergesi olarak yabancı uzmanlara da eğitim veriyoruz. Burada eğitim alan personelimizin yangınlarla mücadeledeki başarıda büyük rolü var” değerlendirmesinde bulundu.

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.