Orhan Veli Kanık'a 100. yıl armağanı

Orhan Veli Kanık'a 100. yıl armağanı

Türk Şiiri'nin 'Garip Şairi' Orhan Veli Kanık'ın 100. doğum yıl dönümü anısına Şair'in doğduğu Beykoz'da şairlere ilham verecek bir park yapıldı.

A+A-

Beykoz Belediyesi ve İBB işbirliğiyle yürütülen çalışmayla Kavacık'taki 20 dönümlük park Şair'e yaraşır bir görünüme, ilçe sakinleri de büyük ve bakımlı bir alana kavuştu.

Şair'e vefa ve 100. doğum yıl dönümü armağanı olarak düzenlenen parkta, mevcut havuz ve fıskiye sistemi yenilendi, havuz etrafına kamelyalar kuruldu. Işıklandırma sistemi ise geceleri ilçe sakinlerine renk cümbüşü sunuyor.

Çocuklar için oyun ünitelerinin yer aldığı, yeşil alan düzenlemesinin tamamlandığı parkta, basketbol sahası, spor alanları ve yürüyüş yolları da yer alıyor.

Orhan Veli Kanık'ın eserleriyle Türk Şiiri'nde unutulmaz bir yer edindiğini ifade eden Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek: 'Şairin en güzel şiirlerine ilham veren ilçemize kazandırdığımız parkla 100. doğum yıl dönümünde kendisine vefamızı sergiledik. Kısa ömrüne büyük eserler sığdıran Şairimizin adı bundan sonra da bu parkta yaşamaya ve gelecek nesillere tanıtılmaya devam edecek' dedi.

Orhan Veli Kanık'ı anma etkinlikleri kapsamında ayrıca Beykoz Belediyesi tarafından şairin doğduğu evin önüne öğrencilerle çiçek bırakılacak ve Aşiyan Mezarlığı'ndaki kabri ziyaret edilecek.

Orhan Veli Kanık:

13 Nisan 1914 yılında, Beykoz'da doğan Orhan Veli Kanık, çocukluk yıllarını Beykoz'da geçirir. Farklı yerlerde görev yaptığı zamanlarda özellikle şiir yazmak için sık sık Beykoz'a gelir.

Melih Cevdet Anday ve Oktay Rıfat'la Türk Şiiri'nde Garip Akımı'na öncülük eden Orhan Veli, eserlerindeki doğal, gerçekçi yapı ve ince anlam yükü ile kendisine Türk Şiir'inde farklı bir yer edinir. 36 yaşında geçirdiği bir kaza sonrası hayatını kaybetti.

Yenişafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.