Onbinlerce Fransız cami ve mescitlere girdi!

Onbinlerce Fransız cami ve mescitlere girdi!

Fransa'da 2 bin 500'e yakın cami ve mescitlerde ilginç olay

A+A-

Fransa'da 2 bin 500'e yakın cami, mescit cumartesi ve pazar günü kapılarını Fransızlara açtı. Büyük ilgi gören açık kapı gününe on binlerce Fransız hafta sonunu camilerde değerlendirdi.

İslam dini hakkında bilgi edinen Fransızlar, cami yönetimlerini soru yağmuruna tuttu. Ziyaretçilere, İslam kültürü ve caminin önemi anlatıldı. Fransa'da büyük camiler Paris, Marseille, Lyon ve Strasbourg'ta bulunuyor. Hafta sonu Strasbourg Büyük Camisi ' Grande Mosquee de Strasbourg' Fransız ziyaretçilerini ağırladı. 2012 yılında hizmete giren Strasbourg Büyük Camisi bin 500 metrekare alan üzerine kubbeli proje 10 milyon Euro'ya mal oldu.

Camii projesi için Fas 3 milyon 934 bin, Suudi Arabistan 900 bin, Kuveyt 500 bin, Strasbourg Belediyesi 858 bin 400, Alsas bölge yönetimi 1,5 milyon Euro, Müslümanlar ise, 2 milyon 490 bin bağışla destek verdiler.

Açık kapı gününe gelen Fransızlar en çok camiye nasıl girilir, ayakkabılar neden çıkartılır, ibadet nasıl yapılır, İslam dininde farklı mezhepler ve Kuran-ı Kerim hakkında bilgi aldılar. Gün boyu süren açık kapı günü Fransızları İslam dinine yakınlaşmasına vesile oldu.

Hollande, Müslümanların elinden kardeşlik çayı içti

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, geçen yılki terör saldırılarında hayatını kaybedenler için düzenlenen anma töreninin ardından Paris'teki Büyük Cami'yi ziyaret etti. Resmi gündeminde yer almayan kısa ziyarette Hollande, cami yetkilileri ve cemaatle kısa bir sürü sohbet ederek "kardeşlik çayı" içti. Charlie Hebdo dergisine yönelik terör saldırısının birinci yılında Fransa İslam Konseyi'nin (CFCM) girişimiyle ülkedeki yaklaşık 2 bin 500 cami ve mescitte cumartesi ve pazar günü "açık kapı" etkinliği düzenlenme kararı alınmıştı."İslam'ın gerçek yüzünü göstermek" amacıyla düzenlenen bu etkinlik çerçevesinde, camileri ziyaret edenlere "kardeşlik çayı" ikram ediliyor.

Açık kapı etkinliği sürüyor

Dün başlayan ve bugün de devam eden "açık kapı" etkinliğinde, ziyaretçilerin Kur'an-ı Kerim ve İslam'a ilişkin soruları cevaplandırılırken, isteyenler vakit namazlarına katılabiliyor. Fransa İslam Konseyi, etkinlikle 11 Ocak 2015'te Paris'te yapılan Cumhuriyet Yürüyüşü'nde sağlanan ruhu yakalamanın hedeflendiğini bildirmişti. Paris'te 7 Ocak'ta Charlie Hebdo dergisine saldırıyla başlayan ve 3 gün devam eden terör eylemlerinde 17 kişi hayatını kaybetmişti. Fransa'da çoğu Kuzey Afrika kökenli yaklaşık 5 milyon Müslüman yaşıyor. Avrupa'da en fazla Müslümanın yaşadığı ülkeler arasında 

dha

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
3 Yorum