Okulları açalım yoksa bir kuşağı kaybedebiliriz

Okulları açalım yoksa bir kuşağı kaybedebiliriz

"Çocuklar neredeyse okula gitme alışkanlığını kaybetmek üzereler. Okula gidemeyen çocuklar her gün sokaklarda, mağazalarda!

A+A-

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, okulların en uzun süre kapalı kalan ülkelerin başında Türkiye'nin geldiğini, pandeminin yoğun yaşandığı Avrupa ülkelerinin bile okulları kapatmamak için direndiğini söyledi.

"Türkiye, okullarını en uzun süre kapalı tutan ülkeler listesinde en yukarılarda. Pandemi başladığından yani Mart 2020’den beri -aradaki kısa bir süre belli sınıflar için uygulanan haftada 2 gün modelini saymazsak- milyonlarca öğrenci okula gidemiyor" diyen Alçı, "Çocuklar neredeyse okula gitme alışkanlığını kaybetmek üzereler. Okula gidemeyen çocuklar her gün sokaklarda, mağazalarda! Hafta sonu kısıtı bittikten sonra pazartesi sabahtan itibaren her yer hınca hınç doluyor. Biz büyükler çocuklarımızı dip dibe dükkanlara sokuyoruz ama öğretmenler gözetiminde okulları riskli buluyoruz" dedi.

Avrupa’da okulları kapatmamak için büyük bir direnç olduğuna dikkat çeken Alçı, yazısını şöyle sürdürdü:

"Bizde tuhaf olan okulların kapalı olmasının konu bile edilmemesi. Sevgili dostlar, Afrika ülkelerinde bile bu kadar uzun süre okulunu kapalı tutan yok! Bakın Tunus’ta açık mesela…

Daha da tuhaf olan Türkiye’de muhalefetten de eğitimcilerden de okulları açma yönünde bir talep, bir çağrı olmaması…

Çocukları okula değil, markete götürebilmek içinizi acıtmıyor mu?

Mesela vaka kaça düşünce açılacak? Nasıl bir plan çerçevesinde dönüş olacak? Hangi sınıflara öncelik verilecek? Bilen yok!

Bu gidişle bir kuşağı kaybedebiliriz. Covid için risk grubu içinde bile olmayan gelecek nesilleri eve kapayarak ne kadar büyük bir risk aldığımızın farkında mıyız? Yaşlılarımızı riske atmamak için çocuklarımızı riske atıyoruz! Halbuki yaşlılarımızı çocuklarımızı riske atmadan korumanın yollarını arayabiliriz…

Her yer açıkken çocukları okula değil, markete götürebilmek sizin içinizi acıtmıyor mu?

Olmuyor, uzaktan eğitim büyüklerin vicdanını rahatlatmak dışında bir işe yaramıyor!

Ben de bir anneyim değerli okurlar, ilkokul çağında çocukları olan bir anne. Olmuyor, uzaktan eğitim büyüklerin vicdanını rahatlatmak dışında bir işe yaramıyor!

Çocuklara da kızamazsınız, yapılan tüm bilimsel çalışmalar ilkokul çağındaki çocukların bu tip bir eğitim modeline uygun olmadığını gösteriyor.

Bakın dünyadaki saygın sağlık otoriteleri pandemi yönetiminde en son başvurulacak yöntem olarak okul kapatmayı öneriyor. Halbuki biz ilk bunu yaptık.

Dünyada sağlık alanında önde gelen kurumlar okulların açık kalması, kapalı olanların açılması, özellikle ilkokullarda eğitime mutlaka yüz yüze devam edilmesi için ardı ardına açıklamalar yapıyorlar.

Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu Unicef, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Dairesi, ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Dairesi…Tüm bu kurumlar zaman zaman pandemi yönetimi ile ilgili çelişkili açıklamalar yapıyorlar ama konu okullara gelince hepsi aynı yöne işaret ediyor: Okulları kapatmak pandemi yönetiminde başvurulacak en son önlem. Başka çare kalmayana kadar kaçınılması gerekli.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
8 Yorum