Öğrenim kredisini ödeyemeyen milyonlarca öğrenci için yeni düzenleme

Öğrenim kredisini ödeyemeyen milyonlarca öğrenci için yeni düzenleme

Öğrenim kredisi borcu olan yaklaşık 5 milyon öğrenciyi yakından ilgilendiren çalışma yapılıyor. Hükümet, öğrenim kredisini ödeyemeyen öğrenciler için yeni bir düzenleme hazırlığında.

A+A-

Öğrenim kredisini ödeyemeyen öğrenciler için yeni bir düzenleme yapılıyor. Mevcut durumda borç, mezun olduktan iki yıl sonra ödenmezse icra geliyor. Yeni düzenleme ile 'iş bulduktan sonra ödeme’ formülü üzerinde çalışıyor.

Son zamanlarda Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) kredi borçları nedeniyle icra takiplerinin artması, söz konusu düzenlemeyi hızlandırdı.  Çalışmalarda, borçların faizlerinin silinmesi önerileri de gündemde.

Eğitim kredisi borçları konusu, 5 milyon genci ilgilendiriyor. Mevcut yasaya göre, Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) borcu olanların, mezun olduktan 2 yıl sonra geri ödeme yapması gerekiyor. Genç mezun, 2 yıl sonra işe giremese de borcunu ödemeye başlamak zorunda kalıyor. Birçok öğrencinin icralık olduğu ifade ediliyor. Bu nedenle öğrenci kredisi alanların, sigortalı işte çalışıncaya kadar borcunu ödeme zorunluluğu bulunmaması ve ertelenen borca faiz uygulanmaması öneriliyor.

Yeni düzenlemede ayrıca, karşılıksız çeke hapis cezasına karşı da çalışma gündemde.

Çekin karşılıksız çıkması halinde adli para cezası uygulanıyor. Bunun süresinde ödenmemesi durumunda ise hapis cezasına dönüşüyor.

İLKHA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum