Ocak'ta 710 bin 22 ton inek sütü toplandı

Ocak'ta 710 bin 22 ton inek sütü toplandı

Türkiye genelinde ocak ayında 710 bin 22 ton inek sütü toplandı.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), "Süt ve Süt Ürünleri Üretimi Ocak" verilerini açıkladı.
Buna göre, ocakta toplanan inek sütü miktarı, 710 bin 22 ton oldu.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı ocakta bir önceki aya göre yüzde 3,4 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı ocakta bir önceki aya göre yüzde 1,5 artış, inek peyniri üretimi yüzde 0,9 azalış, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise yüzde 3,7 azalış gösterdi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre, ocakta yoğurt üretimi bir önceki aya göre yüzde 2,3 artış gösterirken, ayran üretimi ise yüzde 1,1 yükseldi.

Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı, ocakta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,3 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre, ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,1, inek peyniri üretimi de yüzde 7,1 artarken, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitlerinde ise yüzde 29,3 düşüş görüldü. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; yoğurt üretimi ocakta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,3, ayran üretimi de yüzde 16,4 artış gösterdi.

Ocakta ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı yüzde 3,53, protein oranı ise yüzde 3,26 olarak tespit edildi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.