Obama'dan Türkiye açıklaması

Obama'dan Türkiye açıklaması

ABD Başkanı Barack Obama, Türkiye ve DAEŞ ile ilgili kritik açıklamalarda bulundu.

A+A-

ABD Başkanı Barack Obama, DAEŞ'i yenmek için Suriye'de siyasi bir geçişin önemini vurgulayarak, "Türkler, Ürdünlüler ve diğerleriyle birlikte sadece DAEŞ'in etkili olduğu çevreyi küçültmeye çalışmıyoruz, aynı zamanda Suriye'ye sınırdan giren yabancı savaşçı akışını durdurmak için bir ortam oluşturmaya çalışıyoruz" dedi.

İngiliz yayın kurumu BBC'ye özel mülakat veren Obama, İngiltere Başbakanı David Cameron'ın sadece DAEŞ karşıtı koalisyonda değil, bütün güvenlik konularında ABD'nin önemli bir ortağı olduğunu belirterek, "Cameron hükümetini yüzde 2'lik savunma bütçesine bağlı kaldığı için kutlamak istiyorum çünkü Birleşik Krallık'tan daha önemli bir ortağımız yok" ifadelerini kullandı.

''TÜRKİYE, ÜRDÜN VE DİĞERLERİ İLE BİRLİKTE...''

Suriye konusunda İngiltere ile yakından istişarelerde bulunduklarını kaydeden Obama, şöyle devam etti:

"İngiltere, DAEŞ ile mücadele eden 60 ülkeli koalisyonun önde gelen bir üyesi. Türkler, Ürdünlüler ve diğerleriyle birlikte sadece DAEŞ'in etkili olduğu çevreyi küçültmeye çalışmıyoruz, aynı zamanda Suriye'ye sınırdan giren yabancı savaşçı akışını durdurmak için bir ortam oluşturmaya çalışıyoruz. Bu konuda bir ilerleme kaydettik ama daha fazlasını yapmamız lazım, bu anlamda İngiltere'nin katılımı yardımcı olacaktır. Ancak bunun ikinci kısmı, Esed'i, Rusları ve İranlıları bölge daha uzun ve kanlı bir çatışmaya sürüklenmeden Suriye'de siyasi bir geçiş yaşanması gerektiğinin farkına varmaya itmektir."

İran'la varılan nükleer anlaşmaya ilişkin açıklamalarda da bulunan Obama, bu anlaşmayla İran'ın nükleer silah edinme yollarının kapatılmış olduğunu vurgulayarak, İran'ın bu anlaşma karşılığında dondurulan kaynaklarının yeniden kullanıma açılacağını ve bunun da ekonomiyi yeniden inşa etmelerini sağlayacağını belirtti. Obama, İran anlaşmasının ABD Kongresinde kabulüne ilişkin ise "anlaşmanın kabul edeceği konusundan emin olduğunu" dile getirdi.

Obama, İngiltere'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği konusunda da İngiltere'nin birlik içerisinde kalmasının dünya sahnesindeki etkisi için önemli olduğunu ifade etti. İngiltere'nin içinde olduğu bir AB'nin daha fazla güven verdiğini söyleyen Obama, "Birleşik Krallık'ın dünyadaki etkisinin devam etmesini istiyoruz. Çünkü paylaştığımız değerlerin doğru değerler olduğuna inanıyoruz. Sadece kendimiz için değil, Avrupa ve tüm dünya için de" dedi.

Gelecek yıl kasım ayında yapılması planlanan ABD Başkanlığı seçimlerinin hatırlatılması ve "tamamlanmamış bir işinin olup olmadığının" sorulması üzerine ABD Başkanı Obama, ırkla ilgili ülkede yaşanan gerginliklere ve silah güvenliği yasasına değindi.

Başkanlığı döneminde ırkla ilgili konuların tamamen çözümleneceği konusunda bir söz vermediğini kaydeden Obama, ancak ırkla ilgili gerginliklere karşın ABD'nin daha çeşitli ve daha hoşgörülü bir yer haline geldiğini vurguladı.

yeni akit

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.