O camiyi Türkiye onaracak

O camiyi Türkiye onaracak

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, İspanya'nın Kurtuba ( Cordoba ) şehrinde tarihi Kurtuba Camii'ne 100 metre mesafede bulunan mescidi onaracak.

A+A-

Cordoba'nın eski şehir olarak bilinen Mezquita (Camii) bölgesinde 1994-1995'de eğitime başlayıp, 1999'da kapatılan İbn-i Rüşd Üniversitesi'nin yüzlerce yıllık binalardan oluşan kampüsünde bulunan mescit, üniversitenin kapanmasıyla birlikte adeta kaderine terk edilmişti.

Halen İspanya Müslümanları Federasyonuna bağlı olan Islamica De Al Andulus Liga Morisca ( IALM ) Derneğinin yönetimi altındaki mescit için TİKA yetkililerinin üç aydır yürüttüğü görüşmeler geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Yapılan görüşmeler neticesinde imzalanan protokol ile TİKA önümüzdeki günlerde mescidin onarım çalışmalarına başlayacak.

IALM Derneğinin bölge sorumlusu ve aynı zamanda mescidin imamı olan Abedul Bari Leon Diaz, yapılan protokol sonrasında yaptığı açıklamada, mescidin eski şehir olarak adlandırılan bölgede Müslümanların namaz kılabileceği tek yer olduğunu belirterek, Türk halkı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan' a yapılacak olan katkıdan dolayı teşekkür ettiğini kaydetti.

Günlük yüzlerce turistin gezi rotasında yer alan mescit, yapılacak çalışmalar sonrasında turistlerin ziyaretine açılıp İslam kültürü ve Müslümanlık hakkında tanıtım çalışmaları yapılacak.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.