Nurcuların gerçek yüzünü tek tek anlattı

Nurcuların gerçek yüzünü tek tek anlattı

Gazetedeki köşesinde yayınladı

A+A-

Milat Gazetesi yazarı, edebiyatçı Mehmet Nuri Yardım, Nur talebelerinin kim olduğunu ne yaptığını yazdı.

"Nur Talebeleri yine konuşuluyor. Ne zaman gündemden düştüler ki?" diyen Yardım, "Bilhassa dine ve dindarlara mesafeli, sözde bazı sanatçı ve yarı aydınlar, günlerdir ‘Enes Kara Olayı’ üstünde tepiniyor. Bu meselede başı, elbette her zaman olduğu gibi çürümüş gazete çekiyor. Ona da cırtlak sesli malum koro eşlik ediyor. Hazır malzeme çıkmışken dururlar mı, istismar edecekler. ‘Bütün tarikatlar ve cemaatler kapatılmalıdır.’ herzesini savuruyorlar. Bu güruh, utanmadan ‘özgürlükçü’, ‘demokrat’ geçiniyor. Tıpkı ‘dostları’ PKK’lılar gibi" dedi.

Cemil Meriç, Şerif Mardin, Ahmet Kabaklı Nur Talebeleri’nin hizmetlerini alkışladı

Yardım, "Nur Talebeleri kimlerdir veya yaygın tabirle ‘Nurculuk’ hareketinin özü nedir?" sorusunu şöyle cevapladı:

"Büyük İslam âlimi Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri’nin kaleme aldığı Risale-i Nur Külliyatı, Kur’an-ı Kerim’in bir tefsiridir. Risaleler, ağırlıklı olarak iman hakikatlerinden bahseder. Nur Talebeleri, insanların, bilhassa gençlerin imanını güçlendirmek için çaba gösterirler. Bir ilim ve irfan merkezi olan medreselerde kırmızı su (çay) içer, kırmızı kitap (risale) okurlar. Bir de namaz kılıp dua ederler. Bir asırdır hayatları bundan ibaret. Cemil Meriç, Şerif Mardin, Ahmet Kabaklı gibi yüzlerce aydın, Nursi’ye övgüde bulunmuş, Nur Talebeleri’nin aziz milletimize ve insanlığa yaptıkları hizmetleri alkışlamışlardır. Vicdanlı hâkimler, açılan binlerce davanın çoğunu beraatla sonuçlandırmıştır. 

Risaleler Türkiye’nin her köşesini aydınlatıyor

"Peki hiç ceza almadılar mı? Elbette içeriye girdiler. Bediüzzaman Hazretleri yaklaşık çeyrek asır zindanda yattı ama hapishaneyi “Medrese-i Yusufiye”ye çevirdi. Kendilerine iman nuru gösterilen mahkûmlar ıslah oldu. Said Nursi ve talebeleri, büyük çilelere maruz kaldıkları hâlde Devlete karşı olmadılar. Eziyetlere sabırla katlandılar. Haksız suçlama ve töhmetlerden yılmadılar. İftiralara direnip kanunlar çerçevesinde kendilerini savundular. Risaleler Türkiye’nin her köşesini aydınlatıyor. Şehirlerimizde, kasabalarımızda, köylerimizde risaleler okunuyor. Halkımız eserlerden istifade ediyor. Kafası karışıklar, imanlarını takviye edip şüphelerden kurtuluyor.

Bediüzzaman ve talebelerinin ‘Ehl-i Sünnet Vel Cemaat’ yolundan ayrılmadığını, Kur’an-ı Kerim’e ve Hadis-i Şeriflere bağlandıklarını vurgulayan Yardım, "En derin muhabbeti Hazret-i Peygambere gösterdiler. İslam’ın özünden kopan batıl yollara asla iltifat etmediler. Bugün Türkiye’de İslam yaşanıyorsa bunda en büyük pay, Nur Talebeleri ile birlikte diğer dinî cemaat ve tarikatlarındır" dedi.

Vazifemiz imana ve Kur’an’a hizmet etmektir

“Emperyalist ülkelerin emellerine hizmet eden FETÖ’cüler Bediüzzaman’ı ve yolunu da kullanmaya çalıştı. Doğruyu, eğriden nasıl ayıracağız?” sorusuna da cevap veren Yardım yazısını şöyle sürdürdü:

"Elbette bu ihanet örgütü, Türkiye’de toplumun gönlünde taht kuran bütün âlimleri, liderleri, fikir hareketlerini kullanmaya kalkıştı. Yeri geldi ‘Nurcu’, bazen ‘Ülkücü’, hatta ‘Kemalist’ göründüler. Aynen bukalemun gibi kondukları ve sömürmek istedikleri toplulukların rengini hayâsızca, aldılar. Ama maskeleri, Allah’ın inayetiyle 15 Temmuz’da düştü. Gerçek yüzleri ortaya çıktı. Dolayısıyla toplumumuz, ‘bal’ ile ‘zehir’i birbirinden ayırdı. Bazı cahiller veya gafiller, pırıl pırıl olan Nur Hareketi ile FETÖ’yü, Bediüzzaman ile terör örgütü elebaşını karıştırıyor. Elbette bu iltibas, cahillikten de olabilir hainlikten de. Dine ve dindarlara düşman olan bir güruh, bunu kasıtlı olarak yapıyor olabilir. Hakikatleri öğrenmek isteyenler ise kimseye kulak asmadan Sözler, RNK ve Envar Neşriyat tarafından yayımlanan Risale-i Nur Külliyatı’nı okuyor. “Vazifemiz imana ve Kur’an’a hizmet etmektir.” diyen Bediüzzaman’ı ve Nur talebelerini külliyattan tanıyor. Bu eserler, 190 ülkede 60 farklı dile çevrildi.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
2 Yorum