1. HABERLER

  2. NUR TALEBELERİ

  3. Nurcu cemaatten gece dersi!
Nurcu cemaatten gece dersi!

Nurcu cemaatten gece dersi!

Cumhuriyet Gazetesi'nin gözünden kaçacağını mı zanettiniz?

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

Cumhuriyet gazetesinin okullarda verilen değerler eğitimi telaşı devam ediyor. Gazete, öğrencilere Allah inancı, Peygamber sevgisi, ahirete iman, iyi bir insan olmak gibi konuların anlatıldığı eğitimlerle ilgili yeni bir haber yayınladı. Haberde bu tür konuların imamlar tarafından verilmesi eleştirildi.

Haber şöyle:

Milli Eğitim Bakanlığı ile Nur cemaatinin kollarından biri olan ve AKP hükümetine yakın Hizmet Vakfı arasında imzalanan protokol kapsamında, pansiyonlu okullarda akşam saatlerinde “Değerler Eğitimi” konulu ders verildiği, derslere aralarında imamların da olduğu çeşitli meslek gruplarından vakıf üyelerinin girdiği ortaya çıktı.

İmzalanan protokol uyarınca “Değerler Eğitimi’” konulu bir kitapçık hazırlanmış ve 81 ilin valiliğine gönderilmişti. Dini içeriğiyle dikkat çeken “Değerler Eğitimi” kitapçığının yayımlanmasının ardından, pansiyonlu okullarda, akşam saatlerinde öğrencilere seminer verilmesi uygulamasına da başlandı.

Mersin İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sabri Özbey imzasıyla 2 Ekim’de okul müdürlüklerine gönderilen yazıda Hizmet Vakfı’nca belirlenecek “gönüllü öğreticilere” yardımcı olunması istendi. 

Hizmet Vakfı Mersin İl Koordinatörü Volkan Aktaş’ın Milli Eğitim Müdürlüğü’ne sunduğu 53 kişilik “gönüllü öğreticiler” listesinde çeşitli mesleklerden kişilerin olması dikkat çekti. Listede ayrıca hangi meslekten oldukları belirtilmeyen, sadece “gönüllü öğretici” olarak tanıtılan 6 kişi de yer alıyor.

Hizmet Vakfı Mersin İl Koordinatörü Volkan Aktaş, “Gönüllü öğreticileri hangi kriterlere göre seçiyorsunuz” şeklindeki sorumuza, “MEB’in de onayladığı seminer müfredatına uygun bir yaşamı olan, bu konularda bilgisi olan kişilerden seçiyoruz. Bakanlığın hedefi milli ve manevi değerlerine bağlı nesiller yetiştirmek” diye yanıt verdi. Aktaş, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne sunulan listede gönüllü öğretici olarak tanımlanan kişilerin üniversite öğrencileri olduklarını da belirtti. Aktaş, seminerler sırasında Said Nursi’nin risalelerinin okunduğu iddialarını doğruladı.

Bu okullardaki bazı öğretmenlerin eğitim programından haberdar olmadığı ortaya çıktı. Eğitim Sen Şube Başkanı Sinan Muşlu, eğitimlerin, sendikalı öğretmenlerin nöbetçi olmadığı günlere denk getirildiği iddiasını dile getirip “Son yıllarda eğitimin içeriği dinselleştiriliyor. Bu olay da, dindar nesil yaratma konusunda ne kadar hızlı ve kararlı olduklarını gösteriyor” dedi.

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
14 Yorum