1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. New York'ta Mısır'daki darbe protesto edildi
New York'ta Mısır'daki darbe protesto edildi

New York'ta Mısır'daki darbe protesto edildi

Mısır'da 25 Ocak Devrimi'nin 4. yılı dolayısıyla New York'ta düzenlenen gösteride, ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi'ye yönelik ordu darbesi protesto edildi.

A+A-

NEW YORK - Mısır'da eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in rejimine son veren halk ayaklanması dördüncü yılına girerken, ülkenin demokratik seçimlerle göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye yapılan ordu darbesine yönelik protestolar, dünyanın birçok yerinde yeniden ivme kazandı. 

Mısır bayrakları, darbe karşıtı gösterilerde hayatını kaybedenlerin posterleri ve "Rabia işareti"nin yer aldığı dövizlerin görüldüğü gösteride, ABD'nin çeşitli eyaletlerinden gelen yüzlerce kişi Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'yi protesto etti.

ABD'deki Türk toplumunun temsilcilerinin de destek verdiği gösteride, Türk bayrakları da dalgalandı.

Göstericilere konuşma yapan darbe karşıtlarından Ömer Ebu'l Hayr, Mısır ordusunun kirli oyunlarla 25 Ocak Devrimini gasbettiğini söyledi.

Devrimin binlerce Mısırlının kanı pahasına gerçekleştiğini hatırlatan El Hayr, "Demokratik seçimlerle gelen cumhurbaşkanımızı devirdiler. Bunun oldu bittiye getirilmesine asla izin vermeyeceğiz. Mısır'a demokrasi yeniden gelene dek mücadelemize devam edeceğiz" diye konuştu.

Protestocuların davul ritimleri eşliğinde sloganlar attığı gösteride, Suriye ve Filistin halkıyla dayanışma vurgusu yapıldı.

ABD'deki Türk toplumu adına katılımcılara hitap eden Mücahit Oktay ise Mısır'da demokrasi mücadelesine Türklerin tam destek verdiğini vurguladı.

"Sisi gitmeli" 

Gösteriye katılan Amerikalılardan Gandhi Barış Merkezi Başkanı Missy Crutchfield, 25 Ocak Devrimi'nin özgürlük için yapılmış barışçıl bir devrim olduğunu dile getirdi.

"Mısır'da meşru olmayan bir darbe ve meşru olmayan bir diktatör var" diyen Crutchfield, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sisi ne zaman Amerikan toprağına ayak bassa, bunu hiç karşı çıkmadan ve yaptığı katliamlarla ilgili gerçekleri dile getirmeden kabulleniyoruz. Bu yanlış. Özgürlük Anıtı orada sadece ABD için durmuyor; tüm dünya ve tüm insanlık için duruyor. Darbeye karşı çıkan bu insanları kucaklamalı ve desteklemeliyiz. Diktatör Sisi gitmeli."

Crutchfield, dört parmakla yapılan Rabia işaretinin özgürlük, adalet ve demokrasiyi temsil eden yeni bir evrensel sembol haline geldiğini kaydetti.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.