Nevzat Tarhan: Şanlıurfa'daki Göbeklitepe, evrim teorisini yerle bir etti

Nevzat Tarhan: Şanlıurfa'daki Göbeklitepe, evrim teorisini yerle bir etti

“Bununla ilgili farkındalık oluşturulması gerekiyor. Böyle bir hazinenin üzerindeyiz ve bunun farkında değiliz”

A+A-

Şanlıurfa’da bulunan Göbeklitepe, evrim teorisini savunanları ters köşe ediyor. İngiliz biyolog ve doğa tarihçisi Charles Robert Darwin, insan dâhil tüm canlı türlerinin doğal seçilim yoluyla bir ya da birkaç ortak atadan evirildiğini öne sürmüş ve o günün şartlarına göre bu teoriyi destekleyen pek çok kanıt sunmuş, bilim çevrelerinden birçok insan da bu teoriyi savunmuş ve hala savunmaktadır.

Ancak bundan 12 bin yıl öncesi Göbeklitepe’de ortaya çıkan hayvan figürlerinin bugünkü yaşayan hayvanlarla tıpa tıp benzemesi evrim teorisini yerle bir ediyor. Leylek, aslan, tilki, yılan, kurt ve daha birçok hayvan figürü bugün çizilmiş gibi hayvanların özeliklerini yansıtıyor. Görülen o ki 12 bin yıl önce aslan ne ise bugün de o. Yılan o gün bugündür sürünüyor. Leylekler hala gökyüzünde uzun gagaları, uzun bacakları ile kanat çırpıyor.

Hazinenin farkında değiliz

Tarihin sıfır noktası olarak anılan Göbeklitepe’nin geçmişi, önemi ve yapılan çalışmalar konunun uzmanları tarafından ele alındı. Başkan Erdoğan’ın 2019’u ‘Göbeklitepe Yılı’ ilan edilmesine rağmen Türkiye’de çoğu kimsenin bunun farkında olmadığını ifade eden Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Bununla ilgili farkındalık oluşturulması gerekiyor. Böyle bir hazinenin üzerindeyiz ve bunun farkında değiliz” dedi.

Bu buluş evrime uymuyor

Göbeklitepe’nin psikiyatri alanında da önemli noktalarda katkılar sağlayacağını belirten Tarhan, “Bence evrim teorisi yeniden yazılacak. Bu buluş evrime uymuyor” bilgisini verdi. Neolitik çağa dair o bölgede hiç çanak çömleğe rastlanılmamasının ilginç olduğuna vurgu yapan Tahran sözlerini söyle sürdürdü: “Çömleğin olmaması insanın tarım toplumuna girmediğini gösteriyor. Bu tarihteki yazılım süreci açısından tartışılması gerekli bir durum. Ev yapmadan tapınak yapmış, genellikle bilinen şey şudur; önce binalar yapılır, yerleşim yapılır sonra tapınaklar yapılır. Burada da buna uymuyor.”

Milat

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
4 Yorum