"Netanyahu tüm kırmızı çizgileri aştı".

"Netanyahu tüm kırmızı çizgileri aştı".

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Genel Sekreteri Saib Ureykat, Yahudi yerleşim birimlerinin durdurulması talebinin, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından "Filistinlilerin etnik temizlik istemeleri" şeklinde değerlendirilmesine tepki gösterdi..

A+A-

Filistin'in Sesi Radyosu'na açıklamalarda bulunan Ureykat, "Netanyahu yaptığı ahlaksız ve skandal açıklamalarla tüm kırmızı çizgileri aştı." dedi.

Netanyahu'nun, Yahudi yerleşimcilerle "dedelerinin topraklarında yaşayan, Filistin'in gerçek sakinlerini" bir tuttuğunu söyleyen Ureykat, bunun kabul edilemez olduğunu ve kınanması gerektiğini belirtti.

Filistin topraklarında sistematik bir şekilde devam eden Yahudi yerleşim birimi politikaları sebebiyle Netanyahu ve hükümeti hakkında gerçek bir soruşturma yapılması için uluslararası topluma çağrıda bulunan Ureykat, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'den (BMGK) Yahudi yerleşim birimlerine ilişkin bir karar çıkması gerektiğini vurguladı.

- NETANYAHU'NUN SÖZLERİ

İsrail Başbakanı Netanyahu, Başbakanlık ofisinden paylaşılan bir videoda, yeni Yahudi yerleşim birimlerinin, Filistin ile İsrail arasındaki barış sürecinin önünde engel teşkil etmediğini söylemişti.

İsrail'deki çoğulculuğun ülkenin barış süreci için hazır ve açık olduğunu ifade ettiğini dile getiren Netanyahu, Filistinli liderlerin, "Filistin devleti için Yahudilerin olmamasını" ön şart olarak sunduğunu savunmuştu.

Söz konusu videoda Netanyahu, Filistinlileri suçlayarak, "Etnik temizlik isteyen toplumlar barış için çalışmaz." ifadesini kullanmıştı.

Batı Şeria'daki Yahudi yerleşim birimlerinde 600 binden fazla İsraillinin yaşadığı ifade ediliyor. İsrail resmi kaynaklarından yapılan açıklamalara göre, İsrail'de bulunan 1 milyon 400 bin Filistinli, nüfusun yüzde 20'sini oluşturuyor.
.

 

A Haber

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.