Nemrut'taki heykeller nano teknolojiyle koruma altına alındı

Nemrut'taki heykeller nano teknolojiyle koruma altına alındı

UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Nemrut Dağı'da bulunan heykellere nano teknolojiyle üretilen bezler giydirilerek koruma altına alınıyor.

A+A-

Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Nemrut Dağı, dünyada güneşin doğuşunun ve batışının en güzel izlendiği yer olarak bilinmekte. Ortadoğu Üniversitesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı yapılan protokolle tarihi heykellerin korunması çalışması başlatılmıştı. Buzlanmaya karşı iki heykele nano teknolojili bezlerden giydirilerek korunma altına alındı.

2006 yılından 2009 yılına kadar heykellerin korunması konusunda çalışma yaptıklarını söyleyen Kültür ve Turizm İl Müdürü Mustafa Ekinci, yaptığı açıklamada, kış aylarının ağır koşullarının heykellere zarar vermemesi için heykelleri nano teknlojili bez örtülerle koruma altına aldıklarını söyledi.

Heykellerde meydana gelen çatlamalara ve soğuk nedeniyle buzlaşmalardan zarar gördüğünü anlatan Ekinci, "Heykellerin çatlaklarına su ve nem girdiği zaman aşırı soğuklarda çatlaklardaki nem buzlaşıyor ve heykellerdeki kil zerreciklerinin kristalleşmesi sonucu o kılcal çatlaklar ya daha büyüyordu ya da başka çatlakların ortaya çıkmasına sebep oluyordu. Bu çatlakların önüne geçmek amacıyla bu nano teknoloji örtüler tercih edildi" dedi.

Nano teknolojili bezlerin dışardaki suyu içeri sızdırmadığını ve içerideki sıcaklığı dengelediğini vurgulayan Ekinci, şöyle konuştu: "Örtülerin en büyük özelliği de nefes alıp verme özelikleri var yani içerideki nemi dışarı verme ve dışarıdaki ıslaklığı içeri vermeme özelliği bulunuyor. Dolayısıyla ısı farkını minimize ettiğinden dolayı, yağmur ve kar suları heykellerin içerine girmesini engelleyerek yeni çatlakların oluşmasının önüne geçiyoruz. Böylelikle heykellerin uzun ömürlü olmasını sağlıyoruz. Bu çalışmamız bir denemeydi daha önce de yapıldı. Denemelerin sonucunda olumlu sonuçlar alındı. Nemrut dağında yapılacak restorasyondan sonra da bu uygulama bütün heykeller için yapılacak."

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.