Necip Fazıl, Araplar için Atatürk hakkında 'Put Adam' kitabı yazmış

Necip Fazıl, Araplar için Atatürk hakkında 'Put Adam' kitabı yazmış

Necip Fazıl Atatürk’ü iyi tanıyan biriydi. Ona, “Arap dünyasının bir kısmı Atatürk’ü İslamı yasaklayan, bir kısmı da büyük bir lider olarak tanıyor. Bu yüzden biz Atatürk hakkında hakikatleri anlatan bir kitap yazmanı istiyoruz” dedik

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

Irak İslami Parti eski Başkanı ve Müslüman Kardeşler’in tanınan liderlerinden Prof. Dr. Muhsin Abdulhamit, Necip Fazıl Kısakürek’le olan anısını anlattı. Abdulhamit, Kısakürek’e Mustafa Kemal hakkında bir kitap yazmasını önerdiklerini, onun da Arap dünyasını Atatürk ve İslam’a yaklaşımı hakkında aydınlatmak için bu kitabı yazdığını söyledi. 

Prof. Abdulhamit, Necip Fazıl'ın yazdığı kitabı Rûdaw’a anlattı:

1968’de Suriye üzerinden Türkiye’yi ziyaret ettiniz. Bu sadece bir ziyaret miydi, partinin size verdiği bir görev miydi?

Bağdat’taki Müslüman Kardeşler liderlerinden biri benden ve mühendis Orhan Muhammed Ali’den İstanbul’a gitmemizi istedi. Orada Necip Fazıl Kısakürek adındaki büyük Türk şairi ile görüştük. Necip Fazıl Atatürk’ü iyi tanıyan biriydi. İslami düşüncüleri yüzünden birçok defa yargılanmıştı. Ona, “Arap dünyasının bir kısmı Atatürk’ü İslamı yasaklayan, bir kısmı da büyük bir lider olarak tanıyor. Bu yüzden biz Atatürk hakkında hakikatleri anlatan bir kitap yazmanı istiyoruz” dedik. O da bu teklifimizi kabul ederek bu kitabı yazdı.

Peki kitapta Atatürk’ün bilinmeyenlerini anlattı mı?

Evet, O Atatürk’ün bütün bilinmeyenlerini biliyordu. Dört yıl sonra telgırafla bizi Bağdat’a geleceğinden haberdar etti. 1972 yılında Bağdat’a geldi, havaalanında karşıladık. Atatürk hakkında “Put Adam” diye bir kitap yazmıştı. Kitap Arap dünyasında çok ses getirdi. Şu ana kadar en az on defa basılmıştır.

Peki bu kitap yüzünden Türkiye’de sorun yaşamadı mı?

Hayır. Çünkü kitabı Necip Fazıl’ın adına değil emekli bir subayın adına yayımladık. Bu konuyu daha sonra Türkiye’den bazı arkadaşlarla konuştuk. Hatta Türkiye’den bir dergi geldi ve bu konuda benimle röportaj yaptı. “Neçip Fazıl’ın Atatürk hakkında bir kitabı varmış” diye sordular. Ben de tüm olanları anlattım. Çünkü kitabı çeviren kişi, “benden sonra herşeyi anlatabilirsin” diye vasiyet etmişti.   

Siz bu kitabı okudunuz mu?

Evet, 3 defa okudum.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.