NATO'dan Ukrayna'nın "savaş gemisi" çağrısına yanıt

NATO'dan Ukrayna'nın "savaş gemisi" çağrısına yanıt

NATO, Ukrayna'nın Azak Denizi'ne savaş gemileri yollama çağrısıyla ilgili, NATO'nun savaş gemilerinin rutin olarak Karadeniz'de devriye ve tatbikat yaptığını açıkladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, NATO'ya Rusya'yla yaşanan çatışmanın ardından Kırım açıklarındaki Azak Denizi'ne savaş gemileri yollama çağrısı yapmıştı.

NATO Sözcüsü Oana Lungescu, NATO'nun Kırım'ı yasa dışı ilhak ettiği 2014'ten bu yana Karadeniz'deki varlığını "önemli ölçüde" artırdığına dikkat çekerek, müttefiklerin Karadeniz'de rutin devriye ve tatbikatlara devam ettiğini söyledi.

Müttefik gemilerin geçen yıl 80 gün geçirdiği Karadeniz'de bu yıl 120 gün geçirdiğine işaret eden Lungenscu, "Bölgedeki varlığımızı gözden geçirmeyi sürdüreceğiz" ifadelerini kullandı.

Azak Denizi'nde ne oldu?

Rusya, izinsiz olarak karasularına girmekle suçladığı Ukrayna gemilerine ateş açmış ve 3 Ukrayna gemisini alıkoymuştu. Kiev, 6 Ukraynalı askerin açılan ateş sonucu yaralandığını duyurmuştu.

Bunun üzerine Ukrayna Cumhurbaşkanı Poroşenko, Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyini acil toplamıştı.

Olaylardan sonra Ukrayna Parlamentosu, ülkenin belli bölgelerinde sıkıyönetim ilanına dair kararı kabul etmişti.

NATO üyesi 29 ülke, Azak Denizi'nin Kerç Boğazı bölgesindeki gelişmeler ışığında Rusya'ya Ukraynalı gemi ve denizcileri serbest bırakması çağrısı yapmıştı.

Rusya'nın Ukrayna gemilerine el koyduğu Kerç Boğazı, Azov denizinin tek çıkışı ve Ukrayna'nın 2 önemli limanına erişim buradan sağlanıyor.

Ukrayna'ya bağlı olan Kırım'ı 2014 yılında ilhak eden Rusya, olayın Ukrayna tarafından planlanan kasıtlı bir provokasyon olduğunu iddia ederken Ukrayna da Moskova'yı sorumlu tutuyor.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.