Nadir görülen Doğu Azameti kelebeği fotoğraflandı

Nadir görülen Doğu Azameti kelebeği fotoğraflandı

Doğa Fotoğrafçısı Ahmet Zafer Tunç, Manisa kırsalındaki gezisinde, Doğu Azameti cinsi kelebeği fotoğrafladı. Bu özel kelebek, Türkiye'de kaydedilmiş 381. kelebek türü.

A+A-

Doğu Azameti soluk sarı rengi, kanat üstündeki siyah lekelerin kendine özgü deseni ile benzer türlerden ayrılabiliyor.

Bu özel kelebeğin zor yanı ise sürekli uzun uçuşlar yapması. Bu özelliği, bazen kilometrelerce takip edilmesine neden oluyor.

Trakel.org (Türkiye'nin Anonim Kelebekleri) yöneticilerinden doğa fotoğrafçısı Hakan Yıldırım, yaptığı açıklamada, “Ahmet Zafer Tunç tarafından türün bulunmasından sonra Trakel tanı ekibi olarak kayıtları inceledik ve türün latince adı Colias Erate olan Doğu Azameti kelebeği olduğuna karar verdik. Bu tespitimizi yabancı uzmanlarında katkısıyla pekiştirdik. Ve en nihayetinde Trakel kelebek gözlemcileri olarak sahayı ziyaret ederek farklı bireyleri de gözlemleme fırsatı bulduk. Ülkemizde kelebek gözlemciliği yaygınlaştıkça türlerin dağılım haritaları genişliyor. Bu da buna bir örnek oldu” dedi.

Ahmet Zafer Tunç ise şunları söyledi:

“Bölge dışından gelen arkadaşlarımla Manisa kırsalında fotoğraf çekmeye çıkmıştık. İlk görüşte limoni rengi sebebiyle uçarken bildiğimiz bir tür sandım ancak yanımdan geçerken ayırt edici özelliği olan kanat üstünde gördüğüm siyah kalın bant sebebiyle bunun Türkiye'de varlığı bilinen fakat daha önce görüntülenmeyen Doğu Azameti / Colias Erate olduğu şüphesi uyandı. Peşinden yaklaşık 1 kilometre kadar koştum. Fakat net bir kaydını alamadım. Yaklaşık 1 saat kadar sonra aynı kelebekten 2. bireyi gözlemledim. Onun fotoğraf kayıtlarını alıp Trakel.org ile paylaşınca sonuç buralara vardı."

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.