Müzeler ‘online’ denetlenecek

Müzeler ‘online’ denetlenecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı, müzelerdeki hırsızlıkların önüne geçmek için bir proje başlattı.

A+A-

 Proje kapsamında online denetlenecek müzelerden gelen kamera görüntüleri Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nde toplanacak.

Uşak Arkeoloji Müzesi’nden çalınan ‘Kanatlı Denizatı’ broşu, geçtiğimiz yıl mart ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Almanya’dan alınarak Türkiye’ye getirilmişti. Bakanlık, bu ve benzeri hırsızlık hadiselerinin yeniden yaşanmaması için bir proje başlattı. Proje çerçevesinde bütün müzeler ‘online’ denetlenecek. Bu kapsamda müzelere internet sistemi kuruluyor. Müzelerin güvenlik kameralarından gelen görüntüler, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nde toplanacak. Bakan, bakanlıktaki üst yöneticiler ve genel müdür, tek tuşla bütün müzelerin kamera görüntülerini canlı izleyebilecek ve online denetleyebilecek. Çorum’da 1917 yılında yapılan kazılarda bulunan ‘Boğazköy Sfenksi’, bir başka örnek. Bakım için götürüldüğü Almanya’dan bir daha getirilemeyen ‘Boğazköy Sfenksi’, eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın girişimleriyle 94 yıl sonra bulunduğu topraklara dönmüştü. Bunun yanı sıra Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nden yıllar önce çalınan tabloların bir kısmı iş dünyasına yapılan operasyonda ele geçirilmişti.

TÜRSAB’IN İŞLETTİĞİ MÜZE SAYISI 154’E ÇIKTI

Ülkemizdeki müzeler, tarihi ve kültürel objeler bakımından zengin. Ancak yeterince tanıtılmadığı için ziyaretçi sayıları beklenenin altında kalıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, müzelerin modernize edilerek işletilmesi için 2010 yılında çalışma başlatmıştı. Bu kapsamda Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), 49 müzenin modernizasyon ve işletme ihalesini aldı. Üç yıldır süren bu çalışma Ekim 2013’te genişletildi. TÜRSAB, bu sefer 105 müze ve ören yerinin daha işletmesini Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü’nden (DÖSİMM) aldı. 105 müzede gişe işlemlerini devralmaya başladı. Yeni dönemde müzelere ziyaretçi erişimini kolaylaştırma hedefleniyor. Örneğin Ankara’da bulunan Roma Hamamı Açıkhava Müzesi’nde park alanı bulunmadığı için turist otobüsleri gelemiyordu. Burada yapılacak yenileme çalışmasıyla 10 otobüslük alan açılacak. Ayrıca 70 yıl önce yapılan prefabrik kazı evi kaldırılarak yerine turistlerin dinlenebileceği kafeterya kurulacak. Müzeleri gezmeyi özendirmek için de daha çok tanıtım yapılacak ve satış imkânları artırılacak.

Zaman

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.