İsmail BERK

İsmail BERK

Müspet Hareket paydası

A+A-

Müspet hareket, olumlu düşüncenin duygu takviyeli davranışıdır. Yaratılanı, ondaki hikmeti ve yaşayışı pozitif görme ameliyesidir.

Müspet hareket, düşünce-hareket-kader çizgisinde gelişir. Hüsn-ü zanla başlayan pozitif düşünce hareket kabiliyeti kazandıkça müspet neticeler verir.

Müspet hareket, dört aşamada gerçekleşir. Niyet, düşünce, duygu ve eylem boyutunda. Bu hareketler dizisine müspet anlam kazandıran, fıtrata muhabbettir. Yaratılışımıza uymaktır. Fıtri olmaktır. Fıtrat kanunları, müspet ölçülerdir. Olumlu niyet ve beyan, olumlu öneriler, hayrı konuşmak veya susmak müspet hareketin gerekleridir.

Müspet hareket, bireyin cüz-i iradeyi doğru kullanma modelidir. Kapsayıcıdır. Ehvenüşşer gerçekçiliğidir. Şartların dikkate alınarak, doğru veya doğruya en yakın iradenin meşru zeminde ortaya konulmasıdır. Her anlamda pozitif kalmadır. Taraflar arasında pozitif farkını görme farklılığıdır. Dinlerken olumlu düşünmek, okurken kendini sorgulamak ve yönetirken katılımcı olmaktır. İştirak ve meşverettir.

Said Nursi, günümüzde yaygınlaşan olumlu düşünce çalışmalarının çok öncesinde, müspet hareket modelini ortaya koymuştur.         

“Bizim vazifemiz müsbet hareket etmektir. Menfî hareket değildir. Rıza-yı İlâhîye göre sırf hizmet-i imaniyeyi yapmaktır, vazife-i İlâhiyeye karışmamaktır. Bizler âsâyişi muhafazayı netice veren müsbet iman hizmeti içinde her bir sıkıntıya karşı sabırla, şükürle mükellefiz.” (Emirdağ Lâhikası)

Emirdağ Lahikası'nda yer alan ve vefatından önce verdiği son ders müspet hareket modelinin çerçevesini vermektedir.

“Biz dünyaya bakmıyoruz. Baktığımız vakit de onlara yardımcı olarak çalışıyoruz. Âsâyişi muhafazaya müsbet bir şekilde yardım ediyoruz. İşte bu gibi hakikatler itibarıyla, bize zulüm de etseler hoş görmeliyiz.” (Emirdağ Lahikası)

Müspet hareket, kainatta “Adetullah” olan geçerli kurallara göre yaşamaktır. O zaman düşünce, duygu ve davranışlar daha güvenli olur. Psikolojik ve sosyolojik veriler, maddi ve manevi huzur verir. Böylece müspet hareketle kamu güvenliğini sağlamak daha kolay olur.

“Benimle beraber çok talebelerim de türlü türlü musibetlere, ezâ ve cefâlara mâruz kaldılar, ağır imtihanlar geçirdiler. Benim gibi onlar da bütün haksızlıklara ve haksız hareket edenlere karşı bütün haklarını helâl etmelerini isterim. Çünkü onlar bilmeyerek kader-i İlâhînin sırlarına, derin tecellîlerine akıl erdiremeyerek bizim dâvâmıza, hakikat-i imaniyenin inkişafına hizmet ettiler. Bizim vazifemiz onlar için yalnız hidayet temennisinden ibarettir. Bize ezâ ve cefâ edenlere karşı hiçbir talebemin kalbinde zerre kadar intikam emeli beslememesini ve onlara mukabil Risale-i Nur'a sadakat ve sebatla çalışmalarını tavsiye ederim.” (Emirdağ Lahikası)

Müspet hareket, “sıdk, ihlas, sadakat, sebat, tesanüd”dür.

Müspet hareket, orijinal yaklaşımdır. Fayda esaslıdır. Zarardan korur. İç referanslara dayanır. Şartlara ve ortama kendi bakışını verir. Hak eksenlidir İktidar ve güç eksenli değildir. Nurani ve insanidir. İnsanlığın ortak paydasında hizmet sunmadır.

Müspet hareketin hedef kitlesi, yakınlık bağlarıdır. İnsanlık ve İslamiyet paydasıdır. İnsanlıkta yeşeren değerlerin İslamiyet’in makul çizgisinde elde edeceği yüksek hedeftir. Kitle ve dünya barışının temel dinamiğidir.

Temelde iyileştirici tercihtir. İyileştirme merkezlidir. Bugün Türkiye’de, demokratik ölçekte- kısmen de olsa- taraflar arası bir kabullenme ve uzlaşma varsa, bunu Said Nursi’nin müspet hareket çizgisine borçludur. Mensupları, geçmişleriyle bunun göstergesidir. 

Müspeti, müspetle anlatacağımız sosyal tespitler, bizi fikir bahçemizde yeni fidanlıklarla büyütür. Değişen siyasi ahvalin günlük etkilerine girmeden moral yüklü pozitif mesajlarımızla demokrasiyi kuvvetlendirebiliriz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
3 Yorum