'Müslümanlardan kan almıyoruz' diyen Kızılhaç özür diledi

'Müslümanlardan kan almıyoruz' diyen Kızılhaç özür diledi

Özür açıklaması Avusturya Kızıl Haç Kuruluşu'nun internet sitesinde yer aldı

A+A-

Avusturya Kızıl Haç (Österreichisches Rotes Kreuz) Kuruluşu Genel Sekreter Yardımcısı Michael Opriesnig, Linz şehrindeki Müslümanların yaptığı kan bağışlarının geri çevrilmesi skandalı için resmi bir açıklama yaparak özür diledi.

Hepatit B bölgesi olarak ifade edilen bölgelerde doğmuş veya yaşamış olanlardan kan bağışı kabul edilmediğini belirten Genel Sekreter Yardımcısı, skandalın bir yanlış anlaşılma nedeniyle ortaya çıktığını öne sürdü. Ikinci kuşak göçmenlerin kan bağışlarının reddedilmesinin yalnızca bir yanlış anlaşılmadan dolayı olduğunu dile getirdi.

Avusturya Kızıl Haç Kuruluşu yetkilisinin, Linz'de gerçekleşen bu olaydan dolayı üzgün olduğunu ve özür dilediğini belirttiği açıklama Avusturya Kızıl Haç Kuruluşu'nun internet sitesinde yer aldı.

Avusturya Kızıl Haç Kuruluşunun Linz şubesinde görevli bir kadın doktorun "Müslüman ve Türk kanı almıyoruz" açıklaması, büyük tepki çekmişti.

Linz'de faaliyet gösteren Linz Islam Cemaati adlı Müslüman bir kuruluş, üyeleri arasında bir etkinlik düzenleyerek kan bağışı kampanyası başlattı. Ancak Avusturya Kızıl Haç Kuruluşu Linz şubesi tarafından bağışlar reddedildi.

Müslüman ve Türk kanı almadıklarını söyleyen doktora tepki gösteren dernek yöneticileri "Avusturya'da tıbbi yardım için kan, renk, dil, ırk ve din ayırımı var mı?" açıklaması yaptıkları olayın basına yansımasıyla seslerini kısa sürede duyurdular. Kurum, olaydan dolayı bağışçılardan özür diledi.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.