1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Müslümanlara ibadet engeline tepki
Müslümanlara ibadet engeline tepki

Müslümanlara ibadet engeline tepki

İtalyan belediye başkanının Müslümanlara spor salonlarını ibadet için yasaklamasına ilişkin tartışmalar devam ediyor.

A+A-
İtalya'nın Padova kenti Belediye Başkanı Massimo Bitonci’nin, buradaki Müslümanları'n Ramazan ayı boyunca spor salonlarını ibadet için kullanmasını yasaklamasına ilişkin tartışmalar sürüyor. 
 
Corriere della Sera gazetesi, Venedik’te ada satın alan Türk şirketi Permak’ın, oradaki tarihi kiliseyi restore ederken, İtalyan başkanın dini özgürlüklere saygı göstermemesine dikkat çekti.
 
Venedik Lagünü’ndeki en değerli gayrimenkullerden San Clemente Adası’nı, üzerindeki resort otel ve 1131 yılında inşa edilen tarihi kilise gibi yapılarla birlikte Eylül ayında 150 milyon Euro’luk yatırımla satın alan Permak Grubu, İtalya’nın gündeminden düşmüyor. Permak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Selim Uyar, kadınlara özel bir akıl hastanesiyken, manastır, ardından otele dönüştürülen bina ile kiliseyi aslına uygun restore edilmesi nedeniyle aylardan bu yana çalışmaların başında duruyor. Kısa süre önce verdiği röportajda, tarihten yola çıkarak Venediklilerin Türklere karşı önyargıyla yaklaştıklarını anlatan Uyar, “Venedikliler, adadaki mülkü bize ait olan kiliseyi camiye çevireceğimiz endişesi taşıyorlardı. Ancak biz onu restore edince bizi sevmeye başladılar” demişti. 
 
"TÜRKLER, HAÇLILARIN KİLİSESİNİ RESTORE EDİYOR" 
 
Söz konusu kilisenin Türkler tarafından restore edilmesi, İtalya’daki Ramazan tartışmalarına da karıştırıldı. Ülkenin kuzeyindeki Padova kentinin Aşırı sağcı, ayrılıkçı Kuzey Ligi partisine mensup Belediye Başkanı Massimo Bitonci, kamu binalarında haç asma zorunluluğu getirmiş ve kentteki bazı spor salonları ile okullarda Ramazan ayı boyunca Müslümanların ibadet ve etkinlikleri için tahsis edilmesini yasaklamıştı. Bitoncini, anayasanın da garanti altına aldığı, bireylerin inanç özgürlüğünü baltalamakla suçlanmıştı. Ülkenin ana akım gazetelerinden Corriere della Sera, internet sitesinde yer verdiği bir haberde, “Türkler Venedik’te Haçlıların antik kilisesini restore ediyor” başlığını kullanarak, Padova belediye başkanı bu icraatta bulunurken, Venedik’te bir klişenin yerle bir edildiğine işaret etti. Venedik’in ve söz konusu adanın da, Müslümanlara karşı gerçekleştirilen Haçlı Seferleri öncesi askerlerin, rahipler tarafından kutsandığı yerlerden olduğu da vurgulandı. Gazete ayrıca, Permak Grubu’nun ikinci kuşak temsilcisi Emir Uyar’ın açıklamaları ile adaya yapılan yatırımın detaylarına ilişkin bilgilere de yer verdi
 
Haber7 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.