1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Müslümanlar terör şüphesiyle izlenmek istemiyor
Müslümanlar terör şüphesiyle izlenmek istemiyor

Müslümanlar terör şüphesiyle izlenmek istemiyor

ABD'de Müslüman sivil toplum örgütleri, New York polisinin Müslümanları terör şüphesiyle izlemesine ilişkin hukuk mücadelesini sürdürüyor.

A+A-

ABD'de bazı Müslüman sivil toplum örgütleri, New York Polis Departmanı'nın (NYPD) Müslümanları izlemesini "hukuka uygun" bulan mahkeme kararını temyize götürdü.

Anayasal Haklar Merkezi (CCR) ve Müslüman Avukatlar öncülüğünde New Jersey eyaletindeki Newark Bölge Mahkemesi'ne yapılan başvuru, NYPD'nin uygulamasının "yasalara uygun olduğu ve sivil hakların ihlal edilmediği" gerekçesiyle reddedilmişti.

Sivil toplum örgütleri, konuyu Philadelphia'daki mahkemeye taşıyarak kararın temyiz edilmesini istedi. Örgütler, NYPD izleme programlarının "din, ulusal köken ve ırk odaklı" olduğunu savunarak, anayasaya aykırı olduğunu belirtiyor.

CCR'ye göre, 2002 yılından itibaren NYPD, New Jersey'de 20 cami, 14 restoran, 11 perakende satış mağazası, 2 ilköğretim okulu ve 2 Müslüman öğrenci birliğinde Müslümanları gözetlemişti.

New Jersey'de NYPD'yi haklı bulan hakim William Martini, NYPD'nin New Jersey eyaletinde Müslümanları izlemesini, ''terörizmden korunma çabası" olarak kabul etmiş ve ''sivillerin haklarının ihlal edilmediği''ne karar vermişti.

Bu uygulamanın ABD medyasına yansımasının ardından Müslümanlar NYPD'ye tepki göstermiş ve New York polisi Nisan 2014'te uygulamaya son verdiğini duyurmuştu.

11 Eylül saldırıları nedeniyle başlatılan izlemelerin herhangi bir suçun önlenmesi ya da aydınlatılmasına yarar sağlamadığı belirtilmişti.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.