Müslümanlar, Hıristiyan ve Yahudilerle eşitlik istiyor

Müslümanlar, Hıristiyan ve Yahudilerle eşitlik istiyor

Münster ve Osnabrück Üniversiteleri, Münster Üniversitesi bünyesinde ortak İslam İlahiyat Merkezi'ni hayata geçirdi

Münster ve Osnabrück Üniversiteleri, Münster Üniversitesi bünyesinde ortak İslam İlahiyat Merkezi'ni hayata geçirdi. Almanya'daki İslami çatı kuruluşu Almanya Müslümanlar Koordinasyon Konseyi (KRM) işbirliği ile hazırlanan merkezin açılışını Federal Eğitim Bakanı Anette Schavan (CDU) ve Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyalet Eğitim Bakanı Sylvia Löhrmann (Yeşiller) Müslüman temsilcilerle birlikte yaptı.

Bakanlar Schavan ve Löhrmann, KRM Dönem Sözcüsü Erol Pürlü, Münster Üniversitesi İslam İlahiyat Kürsüsü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mouhanad Khorchide, Osnabrück Üniversitesi İslam İlahiyat Kürsüsü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Bülent Uçar'ın yanı sıra DİTİB, Islamrat, VIKZ ve ZMD temsilcilerinin katıldığı açılış büyük ilgi gördü. Söz konusu merkez, her iki üniversitedeki İslam ilahiyat kürsülerinin çatı kuruluşu özelliğini taşıyor. Her iki üniversitede yeni cami imamları, İslam din dersi öğretmenleri ve İslam ilahiyatı bilim insanları yetiştirilecek. KRV'de İslam din derslerinin verilmeye başlanmasının da söz konusu bölümlere ilgiliyi daha da arttırdığı bildiriliyor.

Federal Eğitim Bakanı Schavan ise bu merkezin, ilahiyat çalışmaları için harika koşullar sunduğunu vurguladı. Schavan, her iki İslam ilahiyat kürsüsünün de uzun bir süreci geride bırakan, geleneği olan kuruluşlar haline geldiğini hatırlattı, Münster'in din bilimi ve ilahiyat, Osnabrück'ün ise din pedagojisinde söz sahibi olduğunu vurguladı. Münster/Osnabrück İslam İlahiyat Merkezi'nin Almanya'daki dört merkezden biri olduğunu belirten bakanlık yetkilileri, Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı'nın Münster ve Osnabrück Üniversitelerini bu konuda beş yıl boyunca, yaklaşık 6 milyon Euro ile desteklediği bilgisini verdi. Açılışta KRV Eğitim Bakanı Sylvia Löhrmann ise bu merkezin, federal ve eyalet yönetiminin koordineli çalışmasının başarılı bir örneği olduğunu vurgulayarak, "KRV Eğitim Bakanlığı'nın İslam din derslerini yürürlüğe koymasıyla, federal yönetim de İslam kürsülerinin kurulması için iyi bir temele sahip olmuş oldu." dedi. Löhrmann, eğitimin diğer alanlarında da federal yönetimle benzer işbirliğinin mümkün olmasını diledi.

İslam'ın Almanya'nın parçası olduğu bilgisinin herkesime görevler yüklediğini aktaran KRM Sözcüsü Erol Pürlü de "İslam'ın kurumsal entegrasyonu devletin ve İslami cemaatlerin ortak görevidir. Müslümanlar ayrıcalık değil, kiliseler ve Yahudi kuruluşlarla eşitlik istiyor. Bunun mümkün olduğunu Hamburg ve Bremen gösterdi." dedi.

Cihan