Müslümanlar cemaatle kılınan namazın sevabından mahrum kaldı

Müslümanlar cemaatle kılınan namazın sevabından mahrum kaldı

​Diyanet İşleri Başkanlığının Coronavirus önlemleri kapsamında, camilerde cemaatle namaz kılınmaması kararını açıklamasının ardından, camilerde yaklaşık bir aydır cemaatle namaz kılınmıyor.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın, 16 Mart 2020'de "Cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verilmesi kararlaştırılmıştır." şeklinde yapmış olduğu açıklamanın ardından 4 Cuma geride kaldı.

Camilerde Cuma ve cemaatle vakit namazları kılınmazken İslam'ın önemli şiarlarından olan "Ezan-ı Şerif" sesleri camilerden yükselmeye devam ediyor. İki günlük sokağa çıkma yasağının ardından Ankara camilerinde halk ferdi de olsa camilerde namazlarını eda ediyor.

Sosyal mesafeyi koruyacak şekilde ferdi olarak camilerde namaz kılınmasına izin verilirken birçok cami girişine "Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından, Coronavirus'un (Covid-19) yayılmasını önlemek amacıyla Cuma ve beş vakit namaz olmak üzere cemaatle namaz kılınmaya ara verilmiştir. Cuma namazı yerine öğle namazı kılmak yeterlidir. Ezan-ı Muhammediye okunduktan sonra namazlarınızı ferdi olarak kılabilirsiniz. Camilerimiz ibadete açıktır. Camilerde dezenfekte işleri yapılmaktadır. Hassasiyetiniz için teşekkür ederiz." duyurusu asılmış durumda.  

Salgının devam etmesiyle beraber yaklaşmakta olan Ramazan'da camilerin açık olup olmayacağına ilişkin Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, "Cemaatle namaza ara verdik. Bu salgın devam ettiği müddetçe Ramazan'da da teravih namazları kılınmayacak." şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Bu süreçte ise Ankara'nın en tarihi ve cemaati çok olan camilerinden Hacı Bayram Camii, Kocatepe Camii, Melike Hatun Camii, Zincirli Camii, Aslanhane Camii, Cenab-ı Ahmet Paşa Camii gibi camilerin bomboş bir şekilde kalması Müslümanların yüreğini yakmakta. Ankara Kale Mahallesi'nde bulunan tarihi Sultan Alaattin Camii gibi bazı tarihi camiler restore ediliyor.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.