Müslüman üye işgalci İsrail'i eleştirdi diye komisyondan ihraç edilecek

Müslüman üye işgalci İsrail'i eleştirdi diye komisyondan ihraç edilecek

ABD Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçi Partililer, Temsilciler Meclisi üyesi Ilhan Omar'ın İsrail'i eleştiren yorumları nedeniyle Dış İlişkiler Komisyonu'ndan uzaklaştırılması için adım atmaya hazırlanıyor

Cumhuriyetçiler'in bu hamlesi, aşırı sağcı Cumhuriyetçi Partili üyeleri kışkırtıcı sözleri nedeniyle çeşitli Temsilciler Meclisi komisyonlarından uzaklaştıran Demokrat Partililer'den intikam alma arzusu olarak da algılanıyor.

Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, Minnesota eyaleti temsilcisi Ilhan Omar'ın Dışişleri Komisyonu'ndan uzaklaştırılması konusunda isteklilik sergilediği biliniyor. McCarthy, daha önce de Demokrat Partili Temsilciler Meclisi üyeleri Adam Schiff ve Eric Swalwell'in İstihbarat Komisyonu'na katılmasını engellemişti.

Somali kökenli ve Müslüman bir göçmen olan Omar'ın Dışişleri Komisyonu'ndan çıkarılmasına ilişkin oylamanın kısa süre içinde yapılması bekleniyor.

Voa Türkçe'de yer alan habere göre Temsilciler Meclisi Tüzük Komisyonu'nun kıdemli Demokrat Partili üyesi Massachusetts eyaleti temsilcisi James McGovern, bu durumu, "Bu bir intikam, kin, siyaset meselesi" olarak tanımladı.

Omar, Pazar günü CNN televizyonuna verdiği söyleşide, kendisine yönelik bu adımın "siyasi güdümlü" olduğunu söyledi.

Omar, "Bu üyelerin birçoğu bir Müslüman'ın, bir mültecinin, bir Afrikalı'nın Dışişleri Komisyonu'nda hizmet etme fırsatı elde etmesini bir kenara bırakın, Kongre'de bile olmaması gerektiği görüşüyle hareket ediyor" dedi.

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.