Müslüman astrofizikçi kainattaki madde miktarını ölçtü

Müslüman astrofizikçi kainattaki madde miktarını ölçtü

Karanlık maddenin oranı da belirlendi

A+A-

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) bir astrofizikçi ekibi, kozmolojideki en önemli sorulardan biri olan, evrendeki toplam madde miktarının şimdiye kadar yapılmış en doğru ölçümüne ulaştı.

The Astrophysical Journal'da yayınlanan çalışmaya göre, evrendeki bütün kütle ve enerji hesaplandığında, toplam madde miktarı yüzde 31,5, karanlık enerji miktarı da yüzde 68,5.

Riverside'daki California Üniversitesi'nde astrofizikçi ve çalışmanın baş yazarlarından olan Muhammed Abdullah, gözlemlenebilir evrendeki toplam madde miktarının Güneş kütlesinin 66 bin trilyonuna eşdeğer olduğunu söyledi. Evrendeki toplam maddenin de yüzde 80'in, karanlık madde olarak oluşturuyor.

Evrenin genişleme sebebi olarak görülen gizemli karanlık enerjinin varlığı 1990'larda süpernova gözlemlerinden ortaya çıktı.

Karanlık enerji nedir?

Karanlık enerjiyi göremiyoruz. İlerlemiş teknoloji de bunu görmemize ya da hissetmemize el vermiyor. Ancak gök bilimcilerin çoğunluğu karanlık enerjinin varlığını kabul ediyor çünkü kendisi gözle görünmese de galaksilerdeki etkisi görülebiliyor.

Bing Bang patlaması evrendeki tüm maddeyi oluşturdu. Galaksiler de bu maddelerden oluştu. Bing Bang' den bu yana tüm galaksiler uzayda hızlanarak birbirinden uzaklaşıyor. Üstelik bu hiz artışı ek bir enerji kaynağı olmadan gerçekleşiyor.

Karanlık enerji ve maddeyi araştırmak için fizikçi ve kozmologlar uzay teleskopları ve elektron hızlandırıcıları kullanıyor.

CERN'de görev yapan Kozmolog Julien Lesgourges, karanlık enerji ile ilgili şunları söylüyor: "Şu anda evrenin yüzde 68’inin karanlık maddeden oluştuğunu biliyoruz. Bu gizemlerle dolu madde, evrenin giderek büyümesine yol açıyor. Gözlemleyebildiğimiz karanlık madde oranı ise yüzde 27. Yani galaksideki yıldız ve gezegenlerin hareketlerine etki eden bölge burası. Ayrıca evrenin geri kalan yüzde beşlik kısmı da bildiğimiz elementlerden oluşuyor."

euronews

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.