Mursi'nin 20 yıl hapis cezası onaylandı

Mursi'nin 20 yıl hapis cezası onaylandı

Mısır'da askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi'nin, kamuoyunda "İttihadiyye olayları" olarak bilinen davada çarptırıldığı 20 yıl hapis cezası onaylandı.

A+A-

Mısır'da askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, kamuoyunda "İttihadiyye olayları" olarak bilinen davada çarptırıldığı 20 yıl hapis cezası onaylandı.

Başkent Kahire'de görülen duruşmada Yargıtay, Mursi'nin, kamuoyunda "İttihadiyye olayları" olarak bilinen davada çarptırıldığı 20 yıl hapis cezasına yönelik itirazı reddederek mahkemenin kararını onayladı.

Mursi'nin ve İhvan liderlerinin avukatı Abdulmunim Abdulmaksud, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yargıtayın kararının gerekçelerinin yayınlanmasının ardından karara yeniden itiraz için çalışma yapacağını söyledi.

Yargıtayın bu kararı, Mursi ve onun dönemindeki üst düzey yetkililer hakkında kesinleşen ilk karar. Karar, sadece cumhurbaşkanının affıyla ya da Yargıtayın bugünkü kararını tekrar gözden geçirmesi yönünde sunulacak dilekçenin kabulüyle iptal edilebilir.

Kahire Ceza Mahkemesi, 21 Nisan 2015'te, "şiddete teşvik" suçlamasıyla yargılanan Mursi'nin yanı sıra dönemin cumhurbaşkanlığı yetkilileri Esad eş-Şeyha, Ahmed Abdülati, Eymen Abdurrauf Hüdhüd, Ala Hamza, Rıza es-Savi, Lemlum Mekkavi Cuma, Hani Seyyid Tevfik, Ahmed el-Muğiyr, Abdurrahman Izz ile Müslüman Kardeşler Teşkilatının (İhvan) ileri gelenlerinden Muhammed el-Biltaci, Isam el-Aryan, Vecdi Guneym'i 20 yıl ağırlaştırılmış hapis cezasına çarptırmış ve 5 yıl polis gözetimine tabi tutulmalarına karar vermişti.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.