Mukaddes Miras Gaziantep'te sergileniyor

Mukaddes Miras Gaziantep'te sergileniyor

El yazması 99 Kur'an-ı Kerim barındıran Mukaddes Miras Mushaf-ı Şerif Sergisi eski Havra binasında ziyaretçilerini ağırlıyor.

A+A-

Ömer Fansa - İsa Terli'nin haberi:

Diyanet İşleri Başkanlığının İslam coğrafyasındaki farklı milletlerce farklı zamanlarda yazılan Mushaf-ı Şerif örneklerini günümüzdeki insanlarla buluşturmak amacıyla düzenlediği sergi, Gaziantep Üniversitesi'nin (GAÜN) ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor.

İstanbul, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin ve Konya'nın ardından Gaziantep'te görücüye çıkan sergide, farklı coğrafyalara ve hat ekollerine ait tarihin değişik dönemlerine ait el yazması mushaflar yer alıyor.

 Kuzey Afrika'dan Çin'e, Hindistan'dan Moğolistan'a uzanan İslam coğrafyasındaki 9. yüzyıl ile 19. yüzyıl arasındaki dönemde parşömen, kağıt ve bez üzerine el yazması 99 Kur'an-ı Kerim bulunan sergi, ziyaretçilerini uhrevi bir havaya sokuyor.

Sergide, en büyük eser olarak 14-15 yüzyıla ait nesih sülüs hattıyla yazılan Kur'an-ı Kerim ile en küçük eser olarak 1577 yılında Nizameddin bin Saad tarafından nesih usulüyle yazılan sancak Kur'an-ı Kerim'i de bulunuyor.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Ali Rıza Özcan'ın sanat danışmanlığında Sultanahmet Medresesi'nde hazırlanan sergide, İslam hat sanatında ekol olarak kabul edilen Şeyh Hamdullah, Cafer-i Baysunguri Tebrizi, Hafız Osman, Mehmet Emin Rüşdi ve Hafız Mustafa Şevki gibi önemli isimlerin eserleri yer alıyor.

Türkiye'de bugüne dek yapılmış en büyük Mushaf-ı Şerif sergisi niteliğindeki sergi, ilk olarak Sultanahmet Medresesi'nde açılmıştı.

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, daha önce Şanlıurfa'da açılan sergiyi ziyareti sırasında çok etkilendiğini, bunun üzerine başlattıkları girişimle sergiyi Gaziantep'e getirdiklerini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı himayesinde gerçekleştirilen ve 2013 yılının en iyi kültür sanat etkinliği olarak kabul edilen Mukaddes miras, Gaziantep Üniversitesinin ev sahipliğinde İslam Kültür Sanat Platformunun katkılarıyla 28 Şubat tarihine kadar sanatseverler tarafından gezilebilecek.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.