Molla Muhammed Şerif Yalçin vefat etti: Medresede Risale-i Nur okurdu, okuttururdu

Molla Muhammed Şerif Yalçin vefat etti: Medresede Risale-i Nur okurdu, okuttururdu

Ömrünü İslami ilimlere adayan bölgenin tanınan kanaat önderlerinden Molla Muhammed Şerif Yalçin (95), yakınları ve talebeleri tarafından dualarla defnedildi.

A+A-

Diyarbakır'da Covid-19 tedavisini gördüğü hastanede vefat eden Yalçın, Yeniköy Asri Mezarlığı'nda çok sayıda alimin katılımıyla defnedildi.

Kendisini yakından tanıyan öğrencisi İTTİHADUL ULEMA Genel Başkanı Molla Enver Kılıçaslan, kendisi gibi babasının da Muhammed Şerif Yalçin'ın ilminden istifade ettiğini belirterek, "Seydanın doğduğu köy bize yakındı. Babam hem alim hem de kendisinden büyük olmasına rağmen gider ondan ders alırdı. Birçok köyde imamlık ve medrese eğitimleri verdikten sonra Hüseyni köyüne geldi. Ben şahsen de onun yanında 7 yıl ders aldım. Daima bize, 'Takvası olmayan, namazlarını cemaatle kılmayan ve tesbihatını aksatanın benim yanımda yeri yoktur.' derdi. Yani Seyda, tüm ömrünü ilim ve amelle geçirdi." ifadelerini kullandı.

"Hayatı boyunca dünyalığa tenezzül etmedi"

Kılıçaslan, "Bazı kimseler vardır ki, imamlık yaptığı süre içerisinde mal mülk sahibi olurlar. Fakat Seyda bu zamana kadar ev veya bir karış toprak sahibi olmadı. Yani tüm ömrünü elinden geldiği kadar ilme adamıştı. Fikri ehli sünnet ve cemaat, akidesi ise Üstad Bediüzzaman'ın akidesiydi." ifadesini kullandı.

Molla Muhammed Şerif Yalçin'ın vefatının İslam alemi için büyük bir kayıp olduğunun altını çizen Oğlu Molla Ahmet Yalçin, "Babam Seyda Molla Muhammed Şerif, ömrünü 7 yaşından itibaren medreselerde geçirdi ve bugün nihayete erdi. Tüm hayatını İslami ilimlere adamış, binlerce kişi onun ilminden istifade etmiş ve sünnete uygun bir hayat geçirmiştir. Tedrisatın azaldığı bu dönemden babamın vefat etmesi gerçek manada İslam alemi için büyük bir kayıptır. Vefat edene kadar geçirdiği 89 yılının tümünü İslam'a adamış ve bugün medreselerde eğitim veren hocaların tümü Onun semeresidir. Bugün bizleri yalnız bırakmayan ve acımızı paylaşan tüm Müslümanlardan Allah razı olsun." diye konuştu.

"Onun yanında eğitim gören insanlar hizmet ehli bir kişilik ile yetişiyordu"

1990 yılında Silvan'ın Hüseyni köyünde Merhum Yalçin'den medrese eğitimi aldığını söyleyen Molla Kerbela Şanlı, eğitiminin büyük bir kısmını onun yanında tamamladığını ifade etti.

Seyda Molla Yalçin'in gerçek manada Allah dostu olduğuna vurgu yapan Şanlı, "Askerliğini bitirip evlendikten sonra, gençliğinden itibaren tüm ömrünü medrese eğitimleri alanında İslam hizmetine adadı. Seyda'nın ihlası ve samimiyeti ile bulunduğu medrese kaliteli bir eğitime sahipti. Onun yanında eğitim gören insanlar hizmet ehli bir kişilik ile yetişiyordu. Seyda'nın nazarında mal mülk sevdası, dünya hırsı yoktu. Onun yanında sadece İslam'a hizmet, Allah ve Resulünün aşkı vardı. Hatta bunu öğrencilerine sıklıkla tembihler, İslam'a hizmet edecekleri kendi talebesi olarak kabul ederdi. Şu anda Diyarbakır başta olmak üzere, bölgedeki birçok medresede eğitim veren hocaların çoğu Seyda'mızın öğrencileridir. Yani Seyda'mızın bölgede eğitim alanında emekleri çok fazladır." dedi.

"Seyda, dünya ehli değil; alim, ilmiyle amel eden bir amildi"

İcazetini kendisinden aldığını söyleyen Gavs-ı Geylani Medresesi hocası Molla Abdurrahman Özekinci de "Bende onun yanında okudum, ders öğrendim ve icazetimi de kendisinden almıştım. O hepimizin Seyda'sıydı ve O'nun yerini dolduracak kimse yoktur. Seyda, dünya ehli değil; alim, ilmiyle amel eden bir amildi. Bölgenin çeşitli köylerinde fahri imamlık yapmış, alimler yetiştirmiş, yüzlerce icazet vermiş ve binlerce talebeyi eğitmiştir. Bilfiil 50 yıl tedrisat yapmıştır. Devletten maaş almadı, resmiyetin peşinde koşmadı. Yani dünyayla ilgili bir güvencesi yoktu." şeklinde konuştu.

Molla Muhammed Şerif'in tüm ömrünü İslami hizmetlerle geçiren şahsiyetlerden biri olduğuna dikkat çeken Molla Şuayb Aslan, Molla Yalçin hakkında şunları söyledi:

Daima mazlumlara kanat geren birisiydi ve hiçbir zaman kafir ve münafıklar karşısında taviz vermemiştir. Bizzat ondan medrese dersleri alan, onun ihlas ve samimiyetinden istifade eden tüm öğrencileri gerek yurt içinde ve gerekse yurt dışında İslami çalışmalarda bulunuyorlar. Ömrü boyunca karşılaştığı tüm zorluklara rağmen eğitim alanında İslami hizmetten geri durmadı.

"Sıklıkla Risale-i Nur okurdu ve bizlere de okuttururdu"

Merhum Molla Yalçin'in öğrencilerine tavsiyelerini hatırlatan Aslan, "Daima öğrencilerine tavsiyelerde bulunur ve 'Asla İmam-ı Şafi'inin, İmam-ı Hanefi'nin, İmam-ı Gazali'nin, asrın müceddidi Üstad Bediüzzaman'ın ve Hazreti Muhammed'in (Sallallahu Aleyhi Vesselem) yolundan asla ayrılmayın.' diye tembihlerdi. O, Peygamberimizi şiar edinmiş ve bize Sünnetullahı terk etmememiz konusunda ısrar ederdi." dedi.

Yalçin'in öğrencisi olmanın gururunu yaşadığını dile getiren Molla İzzet Kayahan ise şu ifadeleri kullandı:

"Elhamdülillah Seyda'nın öğrencisi oldum. Seyda; alim, amil ve muhlislerdendi. Biz ondan memnun olarak ayrıldık ve her zaman duacısı olduk. Sıklıkla Risale-i Nur okurdu ve bizlere de okuttururdu. Kendisinden ders aldım ve yeterince kendisinden istifade ettim."

İLKHA

cenaze1-001.jpgcenaze2-001.jpg

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
4 Yorum