Mısır'dan 'terörle mücadele yasası'nı aklama çabası

Mısır'dan 'terörle mücadele yasası'nı aklama çabası

Mısır Dışişleri Bakanlığı, sert eleştirilere hedef olan "terörle mücadele yasasını" uluslararası kamuoyuna izah etmek üzere Arapça ve İngilizce metin hazırladı.

A+A-

Mısır Dışişleri Bakanlığı, uluslararası kamuoyunda sert eleştirilere hedef olan "terörle mücadele" yasasını, izah etmeye çalışıyor.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde iç ve dış kamuoyundan gelen eleştirilere karşı, yeni "terörle mücadele" yasasının önemli maddeleriyle ilgili, açıklama niteliğinde, Arapça ve İngilizce detaylı metin hazırlandığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd de şunları kaydetti:

"Büyükelçilerimiz, terörle mücadele yasası hakkında İngilizce hazırlanan metinin, Batı ülkelerindeki yetkililerin yanı sıra uluslararası ilgili kurumlara ulaştırılması ve Mısır vizyonunu, ilgili yerel ve yabancı taraflara iletmesi konusunda görevlendirildi. Yeni terörle mücadele kanunu, Mısır'daki kanaat önderleri ve halkın tüm kesimlerinin temsilcileriyle yapılan istişarelerin yanı sıra terörle mücadele konusunda başka ülkelerin çıkardığı kanunlardan istifade edilerek hazırlandı."

Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi tarafından önceki gün onaylanan yeni yasa, "terörle mücadele" adı altında, ilgili kurumlar ve güvenlik güçlerine geniş yetkiler ve bu suçlamalara maruz kalan kişilerin ağır şekilde cezalandırılmasına imkan tanımasının yanı sıra, basın özgürlüğüne yönelik ciddi tehlike oluşturduğu gerekçesiyle eleştiriliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Mısır'daki "terörle mücadele" yasasındaki bazı düzenlemelerin insan hakları ve temel özgürlüklere önemli boyutta zararlı etkilerinin olabileceğinden kaygı duyduklarını, bunu Mısırlı makamlarla da paylaştıklarını açıklamıştı.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.