Mısır'da darbe karşıtlarına işkence ve tecavüz

Mısır'da darbe karşıtlarına işkence ve tecavüz

Mısır'da gözaltına alınan darbe karşıtlarına yönelik mart ayında 270'den fazla işkence, 27 cinsel taciz ve 3 tecavüz vakasının meydana geldiği bildirildi.

A+A-

Mısır Haklar ve Özgürlükler Gözlemevi isimli insan hakları kuruluşu tarafından yapılan yazılı açıklamada, mart ayında darbe karşıtı tutuklulara yönelik 270 işkence ve 27 cinsel taciz vakasının hapishanelerde, erkeklere yönelik 3 tecavüz vakasının ise karakollarda gerçekleştirildiği kaydedildi.

Mevcut Mısır yönetiminin muhaliflere karşı geliştirdiği uslüba ilişkin endişelerin ifade edildiği açıklamada, karakolda tecavüze uğrayan Ezher Üniversitesi öğrencisi 19 yaşındaki bir gencin 24 Mart'ta üniversite çıkışı gözaltına alınıp Nasr kentindeki polis merkezine götürüldüğü, orada darp edilip vücudunun hassas bölgelerine elektrik verildiği ve bir subay tarafından cinsel istismara maruz kaldığı belirtildi.

Mısır makamlarının vatandaşlarına yönelik ihlallerinin eleştirildiği açıklamada, işkence suçlarının sorumlularının tek başına bu işkenceleri gerçekleştirenler olmadığı vurgulandı.

Kuruluşun suçlamalarını reddeden güvenlik kaynakları ise kanunları herkes için tatbik etmeye çalıştıklarını, zanlıların keyfi uygulamalara maruz kalmadığını, işlemlerin de cezaevi yönetmeliklerine uygun olduğunu söyledi.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) mensuplarına yönelik farklı bir muamelenin söz konusu olmadığını vurgulayan kaynaklar, şikayeti olanların ilgili kurumlara soruşturma açılması için başvurabileceğini kaydetti.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.