Mısır BMGK geçici üyeliğine aday olacak

Mısır BMGK geçici üyeliğine aday olacak

Mısır Dışişleri Bakanlığı, BMGK geçici üyeliği için başvuruda bulunma kararı alındığını, konseyin daimi üyeleri nezdinde ve uluslararası arenada temasların devam ettiğini açıkladı.

A+A-

Mısır yönetimi, BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği için uluslararası arenada ve daimi üyeler nezdinde temaslara devam ediyor.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd, düzenlediği basın toplantısında, Mısır'ın, 2016-2017 yılları için BMGK geçici üyeliğine aday olacağını belirtti. Mısır'ın, konsey üyesi olması halinde özellikle Afrika ve Arap ülkeleri ile ilgili konuları BM gündemine getirmeyi hedeflediğini söyleyen Zeyd şöyle devam etti:

"Dışişleri Bakanı Samih Şükrü, uluslararası arenada ve bölgede etkili ülkelere ziyaretlerde bulunacak. Bu çerçevede geçen nisan ayında Birleşmiş Milletler’e düzenlediği ziyaret esnasında daimi üyelerin temsilcileri ile görüştü. Geçen ocak ayında ise yine aynı doğrultuda Kenya’nın başkenti Nairobi'de BM merkezini ziyaret etmişti. Dış ülkelerdeki Mısır büyükelçiliklerimize de bu konuda gerekli çalışmalarda bulunmaları için talimat verildi."

Mısır yönetiminin, BMGK'nın daimi üyeleri ile BM kulislerinde etkili uluslararası kuruluşlara üst düzey heyetler göndermeyi ve bu ülkelerde siyasi ve kültürel içerikli konferans, sempozyum ve paneller düzenlemeyi planladığı da kaydedildi.

Mısır yönetiminin, Şarm eş-Şeyh Ekonomi Konferansı ve Suveyş Kanalı’nın yeni yapılan bölümünün açılışında olduğu gibi uluslararası arenada daha etkin olmayı hedeflediği gözleniyor. Uzmanlar Mısır yönetiminin bu stratejisini, ülke içinde ciddi sorunlarla karşı karşıya olan Sisi yönetiminin dış politikada başarılı görünme girişimi olarak yorumluyor.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.