Minare tamir ederek ekmek parası kazanıyor

Minare tamir ederek ekmek parası kazanıyor

Çanakkale'de yaşayan, yurdun dört bir yanındaki minareleri tamir edip boyayan Turan Matur, ekmeğini 20 yıldır minare tepelerinde kazanıyor.

A+A-

Çanakkale'nin Kepez beldesinde yaşayan 4 çocuk babası 40 yaşındaki Turan Matur, rızkını yükseklerde arıyor.

Matur, 20 yıldır ülkenin dört bir yanındaki minareleri tamir ediyor.

Minarelere makara yardımıyla tırmanıp, tamir ve boyasını yapan Matur, işini severek yapıyor. Yükseklik korkusu olmadığını ve adrenalini sevdiğini belirten Matur, haftada bir minareyi boyuyor.

“Heyecanlı, maceralı işler hoşuma gider”

20 yıldır cami minarelerinin tamirini yaparak ailesinin geçimini sağladığını ifade eden Turan Matur, "Allah rahmet eylesin, Minareci Yakup Usta vardı. Onunla çalıştık camide. O minare boyuyordu. Bende de yükseklik korkusu yok. Adrenalini severim. Biraz heyecanlı, maceralı işler hoşuma gider. Onunla beraber sonra ben minareye çıktım. Bana öğretmesini istedim. Sonra 'Tamam' dedi 'Gel yanıma.' Ondan sonra gittim yanına çalıştım. Allah razı olsun bana öğretti. O zamandan beri yapıyorum. Yaklaşık 20 yıldır" dedi.

“Hani bir zorluğu yoktur, keyfi vardır”

Yüksekte çalışmanın çok keyifli olduğunu belirten Matur, "Aslında çok zordur. Bilen için de bilmeyenler için de çok zordur. Bir de korkusu olanlar için zordur. Ama yükseği sevenler için çok güzeldir. Hani bir zorluğu yoktur, keyfi vardır" diye konuştu.

“Nereden telefon geleceği belli olmuyor”

Türkiye genelinde çalıştığını söyleyen Matur, "Belli olmuyor, bizim sezon yazlıktır. Rize’ye gittiğim oluyor. Buradan Van’a da gittiğim oluyor. Antalya’ya da. Nereden telefon geleceği belli olmuyor. Onlar çağırıyorlar, biz gidiyoruz. Tamirlerini yapıp, boyuyoruz, geliyoruz" şeklinde konuştu.

“Bu işi çocuklarıma da öğretmek isterim”

4 tane çocuğu olduğunu belirten Matur, "2 oğlan, 2 kız evladım var. Oğlanlar da çok seviyor bu işi. Zaman zaman onları da getiriyorum gösteriyorum bu işi. Çok hoşlarına gidiyor. Bu işi çocuklarıma da öğretmek isterim. Çünkü minareci lazım. Minareler var olduğu müddetçe minarecilerde gerekiyor. Herkes talip olamıyor. Dedim ki, 'bunu sevmek lazım, yüksekliği sevmek lazım.' Bu farklı özellikler birilerinde olması gerekiyor. Allah’a şükür bizim çocuklarda var” dedi.

“Bana 'örümcek adam' diyorlar”

Bir zaman Rize’ye gitmiştim. Bana orada 'örümcek adam' diyorlar. Bir kişi geldi dedi ki, 'Sen delisin.' ‘Neden?’ dedim. 'Yukarılara çıkıp buraları boyuyorsun' dedi. Ben de 'Buraya bir deli lazım' dedim. Minarelere usta lazım. Biz de bu işi yapmanın, bu yolla para kazanmanın gururunu yaşıyoruz. Şükrediyorum bu minarelere hizmet ettiğim için. Bu vesile ile çoluk çocuğuma rızık götürdüğüm için Rabbime şükrediyorum. Severek yapıyorum bu mesleği" diye konuştu.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.