Milyonlarca emeklinin beklediği haberde büyük sürpriz!

Milyonlarca emeklinin beklediği haberde büyük sürpriz!

Emeklilerin maaş ödemelerini yapmak isteyen özel bankalar, tekliflerini 500 liraya kadar çıkartırken, Çalışma Bakanlığı da harekete geçti.

A+A-

Promosyon için kamu bankalarının yanı sıra özellerle de masaya oturulup pazarlık yapılacak.

Yaklaşık 10.5 milyon emeklinin beklediği promosyonda özel banka sürprizi yaşandı. Emekliye maaş ödemek isteyen özel bankalar, tekliflerini yukarı çekti. Kamu bankaları emekliye yılda 70-80 lira verilmesi önerisinde bulunurken, özel bankalar bu tutarı 500 liraya kadar çıkardı. Memur-Sen, bu rakamın 900 liraya kadar çıkabileceğini savunurken; Çalışma Bakanlığı, özel bankalarla da görüşecek. Kamu çalışanları, taşeron işçiler, Bağ- Kur ve Genel Sağlık Sigortası borçluları, kendileriyle ilgili önemli düzenlemelerin bu ay Meclis'e gelmesini bekliyor. Emekliler promosyon ve intibak, yıl ve yaşı doldurup prim günü eksik olanlar da emeklik imkanı bekleyişi içinde. Emeklilerin maaş aldıkları bankadan maaş promosyonu alabilmesi için görüşme trafiği yeniden hızlanıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, özel bankalarla da masaya oturuyor. Emeklilere maaş ödemesi ile ilgili dağılımda kamu bankaları yaklaşık yüzde 80'lik paya sahip bulunuyor. PTT ile birlikte bu oran yüzde 90'ı buluyor. Özel bankaların payı ise yüzde 10 civarında. Bu tablo nedeniyle görüşmeler bugüne kadar kamu bankaları üzerinden yürütüldü. Son günlerde, bugüne kadar mesafeli davranan özel bankalar da ön plana çıkmaya başladı.

ALTIN VEREN DE VAR

Bankalar, emeklilere onlarca vaatte bulunuyor. Bazıları emeklilerin maaş hesabına nakit veriyor, bazıları çeyrek altın veriyor. Maaşını taşıyan emekli, hesap işletim ve kredi kartı ücreti ile internet şubesinden yapacakları havale ve EFT işlemleri için bedel ödemiyor. Emekli ayrıca indirimli faiz oranlarıyla kredi

120 MİLYARLIK PASTA

Sosyal Güvenlik Kurumu, yılda yaklaşık 120 milyar lira maaş ödemesi yapıyor. Bu para bankalara birkaç gün önceden yatırılıyor. Bankalarda kalan küsuratlar da dikkate alındığında önemli bir işlem hacmi ortaya çıkıyor. SSK'da emekli maaşı her ayın 19'unda bankaya yatıyor. Bankalar da her ayın 25'inde ödemeye başlıyor. Emeklilere promosyon konusunda çeşitli seçenekler ortaya konuluyor. Tüm emeklilerin en yüksek promosyonu veren bankadan maaş alması ya da memur emeklilerinin kamu, diğerlerinin de özel bankadan alması gibi seçenekler bulunuyor.

Takvim

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.