Milli Eğitim Bakanı Selçuk’tan 'Çocuklarınıza oyun oynatın' tavsiyesi

Milli Eğitim Bakanı Selçuk’tan 'Çocuklarınıza oyun oynatın' tavsiyesi

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ‘Uzaktan Eğitim Yakından İlgi Seti’ne “Kriz Durumunda Oyun” başlıklı yeni bir kılavuz eklediklerini belirtti.

A+A-

Açıklamada bulunan Selçuk, Coronavirus önlemleri kapsamında sürdürülen uzaktan eğitimle beraber, ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte evde geçirdiği zamanda, çocuklar ve diğer aile üyelerinin yakın ilişkiler ve güçlü bağlar kurmasına katkı sağlamak amacıyla “Uzaktan Eğitim Yakından İlgi Seti” hazırladıklarını söyledi.

Uzaktan Eğitim Yakından İlgi Seti’nin işlevinin çok büyük olduğunun altını çizen Selçuk, “Oyun çocukların dilidir. Oyun, çocukların kendilerini ifade etmelerini kolaylaştırır. Velilerimiz de çocukluklarında oyunlarla büyüdüler. Çocuklarımızın oyun dilini biliyorlar. Kriz durumlarında ise, oyunun iyileştirici bir rolü vardır. Çocukların kaygı ve korkuları ile baş edebilmelerine, normale dönüldüğünü hissetmelerine, rahatlamalarına ve moral düzeylerinin yükselmesine yardımcı olmaktadır.” dedi.

“Kriz Durumunda Oyun” başlıklı kılavuz, Bakanlığın "meb.gov.tr" internet adresinden erişime açıldığı, kılavuzda, oyunun, mutlu ve sağlıklı çocuk gelişiminin önemli bir parçası olduğu belirtildi.

Uzun süre evde olmanın, arkadaşlardan, aile üyelerinden, rutinlerden ve sevilen mekanlardan ayrı kalmanın herkes için yeni bir durum olduğuna işaret edilen kılavuzda, oyun oynamanın sadece çocukların değil, yetişkinlerin de bu beklenmedik durumun neden olduğu kaygı, korku ve endişelerle uzlaşmasına, bunların üstesinden gelmesine yardımcı olacağı ifade edildi.

Oyun oynamanın çocukların; özgün düşünme, hayal kurma, problem çözme becerilerini geliştirdiğine, küçük çocukların yaparak ve konuşarak gelişmesine yardımcı olduğuna, düşünmeyi öğrenmelerini sağladığına, neler olup bittiğini kavramalarına katkı sağladığına, dikkat çekilen kılavuzda, “Oyun oynarken duygularını sergilemelerine, böylelikle onlarla uzlaşmalarına ve onlar üzerinde kontrol sahibi olmalarına yardımcı olur. Başkalarına ve kendilerine zarar vermeden öfke ve hayal kırıklığı gibi duyguları güvenli bir biçimde ifade etmelerini sağlar. Kendi güçlü yönlerini ve başa çıkma yeteneklerini geliştirmelerini sağlar, duygularını içlerinde tutmak yerine dışa vurmalarına yardımcı olur.” bilgilerine yer verildi. 

Çocukla birlikte oyun oynamanın neden önemli olduğuna ilişkin tespitlerin yer aldığı kılavuzda, ailelere çocuklarıyla birlikte oyun oynarken göz önünde bulundurmaları gereken hususlara yer verilerek, şu tavsiyelerde bulunuldu:

“Çocuğunuzla oynamak için zaman ayırın. Çocuğunuzun, oyun oynayabileceği bir alan oluşturun. Çocuğunuzun, oyununu yönetmeye ya da yönlendirmeye çalışmayın. Çocuğunuzun, oyununu bölmeyin. Oyuna katılmadan önce bekleyin, dinleyin ve gözlemleyin. Oynarken çocuğunuzun hata yapmasına izin verin. Her çocuk kendine özgüdür. Çocuğunuzun, oyununun senaryosunu kendisinin yazmasına izin verin. Evdeki her türlü malzemenin bir oyun materyali olabileceğini hatırlayın. Çocuğunuz, gürültülü ve dağınıklığa neden olan oyunlar oynadığında sakin olun. Çocuğunuzu kendi başına vakit geçirmesi ve oyun oynaması için teşvik edin.”

İLKHA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.