1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mihrimah Camii yeniden ibadete açıldı
Mihrimah Camii yeniden ibadete açıldı

Mihrimah Camii yeniden ibadete açıldı

Mimar Sinan'ın önemli eserlerinden bir olarak bilinen Üsküdar'daki Mihrimah Sultan Camii, restorasyondan sonra bugün ibadete açıldı

A+A-

İstanbul Üsküdar’da bulunan tarihi Mihribah Sultan Camii restorasyon çalışmasının ardından bugün cuma namazıyla yeniden ibadete açıldı.
Namaz öncesi caminin açılışını Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç yaptı. Arınç restorasyon çalışması için 8 milyon lira harcandığını belirterek, " Helali hoş olsun " dedi. İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran restorasyon çalışmasının ardından kadınlara yer ayrılmamasını eleştirdi.

Başbakan Yardımcısı Arınç," Ecdadımızın bize emanet olarak bıraktığı, bugüne kadar milyonların secde ettiği, imamı, müezzini, cemaati, kayyumu ile herkesin gerçekten rahmetle anılacağı bir güzel camimizi, şaheserimizi ayağa kaldırmış olmaktan, restore etmekten çok mutluyuz. Bugüne kadar 3 katrilyon masraf yaptık. 70 binden fazla insana istihdam sağladık. Sadece tarihe, vakfa olan borcumuzu yerine getirmedik" dedi. "Türkiye’nin ekonomisine de önemli hizmetler yaptık" diyen Arınç, "Gün geldi Süleymaniye’ye 40 trilyonun üzerinde masraf ettik. Gün geldi bazı başka yerlerde hiçbir şeyi sakınmadık. Çünkü bunların hepsi emanettir ve vakıflar aynı zamanda bir medeniyetin adıdır.

Bizim şanlı tarihimiz, medeniyetimiz, vakıf medeniyeti ismini de taşıyor. Sadece insanlara değil, mahlukatın hepsine hizmet ve hayır amacıyla kurulmuş öylesine vakıflar vardır ki Müslümanın inancında nelerin yer tuttuğunu bugün iftiharla görebiliyoruz. Bunların merkezi İstanbul’dur. Bugün binlerce, on binlerce vakıf eseri İstanbul’da hayır sahibi, adlarına hürmet duyduğumuz insanların sadece ’Allah’ın rızasını kazanayım, O’nun rızasını kazanmak insanlara hizmet etmekten geçiyor’ düşüncesiyle kurduğu büyük eserlerdir. Vakıfları ayakta tutmak, yaşatmak, geliştirmek bizim görevimizdir. Geçmişte alınıp satılmış, yıkılmış, ihmal edilmiş, bugün yerinde pek çok şeyin bulunduğunu gördüğümüz vakıflara da sahip çıkıyoruz. Elimizde onlarla ilgili bir şey kalmasa bile bugün fotoğraflarına bakarak imar ve ihya edecek durumdayız. Eğer biz de yaptığımız işlerle milletimizden bir takdir ve teşekkür görüyorsak ve asıl maksat Allah’ın rızasını kazanmaksa bu yolda hizmete devam edeceğiz" diye konuştu.

KAVURMA PİLAV DAĞITILDI

İlk Cuma hutbesini veren İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran restorasyon çalışmasının ardından kadınlara yer ayrılmamasını eleştirerek, "Umarım bu yanlışlık en kısa sürede düzeltilir " dedi. Cuma namazına katılanlara çıkıştı kavurma pilav dağıtıldı. Gazeteciler cami çıkışı Arınç’a soru sormak istedi. Ancak Bülent Arınç ’Burada soru mu olur’ diye tepki gösterdi.

Dünya Bülteni

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.